Tartu Loomemajanduskeskus 2022. aastal

Tartu Loomemajanduskeskus on loomemajanduse arenduskeskus ja inkubaator, mille eesmärgiks on loomemajandusalase teadlikkuse tõstmine, ettevõtluse kasvu kiirendamine ning innovaatiliste ja kõrge lisandväärtusega loomemajanduse ettevõtete tekke toetamine Tartus ja Lõuna-Eestis. Tartu Loomemajanduskeskus on 2022. aasta lõpu seisuga tegutsenud 13 aastat.


Inkubatsioon

 • Inkubatsiooniettevõtted

Tartu Loomemajanduskeskuse inkubatsioonis oli 2022. aastal 27 ettevõtet. Aasta jooksul lõppes leping 11 ettevõttel ja liitus 9 uut ettevõtet. LMK inkubatsioonis olid 2022. aastal ettevõtted : 

Klotsivabrik OÜ, OÜ Jumalatar, Turdleht OÜ, Lillevoog OÜ, MTÜ Eesti Fotopärand, OÜ Sing Sale Pro, OÜ Silber Studio, MTÜ Kriimani külaselts, OÜ Metsaliisu, Ö Stuudio OÜ, OÜ Nisuma, Ateljee Mandil OÜ, Köömen MTÜ, Geomeetriline Loom OÜ, OÜ Kasvuhoone, Franzraver OÜ, Aparaat OÜ, ASILA OÜ, ILLIMOR OÜ, Me Knit OÜ, I.Allika Mood OÜ, Soixante OÜ, Scopus OÜ, OÜ Puudrinägu, BIBIX OÜ, Siret Ott Design OÜ, BIBZART OÜ.

 • Mentorid

LMK-l oli 2022. aasta lõpu seisuga 9  lepingulist mentorit -  Andres Kuusik, Triinu Pungits, Katrin Tegova, Kadri Ronk, Meelis Luht, Piret Vapajeva, Anna Gramberg, Signe Somelar-Erikson ja Mari Peetsalu. Mentorkohtumisi inkubantidega oli 2022. aastal kokku 46.

 • Auhinnad

Tartu Linnavalitsuse ettevõtluskonkursil „Parim ettevõtja 2021" tunnustati edukaimaks Tartu Loomemajanduskeskuses ettevõte OÜ Klotsivabrik, kelle bränd Amusantly on teinud läbimurde USA turule ning saavutanud olulisi müüginumbreid Amazoni keskkonnas. 

11. mail 2022 jagas LMK enda auhindu - Loovsiile. Uustulnuka aunimetuse sai BIBZ STORE ja Bibiana Aarma kui kiire õppija ja õpitu rakendaja. Aasta teo tiitli sai sotsiaalne ettevõte Köömen Dan Pritsi juhtimisel. Köömen tegutseb toitlustuses ja toetab toidukultuuri arendamise kaudu sisserännanute integreerimist Eestisse.  Aasta eksportijaks nimetati parimate eksporditulemuste eest Anu Aun, kes veab ettevõtet Klotsivabrik ning kahte brändi, Amusantly ja Tubly. Aasta ettevõtte tiitli vääriliseks peeti Ö Stuudiot, kel olid ette näidata kõige parem käive. Aasta kolleegiks valiti LMK ettevõtluskonsultant Juta Kuhlberg. Tunnustused anti 2021. aasta tegevuse eest. Loovsiili auhind prinditakse välja 3D printeriga ja see kujutab siili, kes sümboliseerib nutikust ja loovust.


Podcast Loomeka lood

2022. aastal salvestati  podcasti “Loomeka lood” sarjas 7 saadet, külalisteks olid LMK inkubandid: Scopus Studio ja Kirke Leinatamm, BIBZ Store ja Bibiana Aarma, Redis ja Key Külaots, Ateljee Mandil ja Mairit Paluvee,  iLLIMOR ja Liis Tiisvelt, Köömen ja Dan Prits ning Etnowerk ja  Annika Vaalma ning Liina Laanoja. Lisaks valmis koostöös tARTu Häälega skulptuurioksjoni teemaline podcast. Saates vestlesid Kõrgema Kunstikooli Pallas skulptuuriosakonna juhataja Anne Rudanovski, Tartu Loomemajanduskeskuse tegevjuht Külli Hansen ning Voronja galerii ja tARTu poe eestvedaja Raul Oreškin.

 

Disainipood Loomekas

1. juulil avas Tartu Loomemajanduskeskus Tartu kesklinnas, aadressil Küüni tn 4 kohalike disainereid esindava disainipood-galerii Loomekas. Ühelt poolt toimib see kui disainipood ja esitluspaik, teiselt poolt tegemist tooteinkubaatoriga, kust disainerid saavad tagasisidet oma toodete disainile ja kohtuvad klientidega. Loomeka poest võib leida nii rõivaid, aksessuaare, keraamikat kui ka kodutekstiile ja muid disaintooteid.

2022. aasta lõpus oli Loomeka poes esindatud 47 disainerit.

Kuue tegutsemiskuu jooksul toimusid Loomekas ka erinevad Pop-Up galeriimüügid, seeria avas disainer Bibiana Aarma, kelle loodud on ka poe siseseinale maalitud seinamaal. 

Disainipood võttis osa ka linna ettevõtlusnädala üritustest ja selle raames korraldatid erinevaid töötubasid. Naha - ja aksessuaaride disainer Tiina Androni viis läbi töötoa aksessuaaridest, kunstnik ja stilist Katrin Kirsipuu rääkis stilistikast ning taaskasutusmoe brändi Redis looja Key Külaots tutvustas redisainimist. SÜNDMUSED

 •   Tulevikumoe häkaton

Tulevikumoe häkatoni korraldas tartu Loomemajanduskeskus koostöös Tartu Ärinõuandlaga ning see toimus 18. märtsil SPARK HUB ruumides. Häkatoni uuris moe tulevikku moodi mõjutavaid teemasid keskendudes jätkusuutlikkusele, materjalitehnoloogiale ja digivõimalustele.

Häkatonist võttis osa 51 noort moeloojat, tudengit ja ettevõtjat, kes tulid kohale Eesti erinevatest paikadest. Inspiratsiooniesinejatena esinesid materjaliteadlane Kaija Põhako-Esko, doktorant ja kosmosekostüümide disainer Anna Talvi ning moelooja Xenia Joost, kes rääkis enda kui moelooja valikutest rohelise ja digitaalse moe äärmuste vahel.

Osalenud tiime juhendasid mentorid ja anti välja erinevaid auhindu, mille panid välja Civitta, Tartu2024, Loov Eesti, Tartumaa Omavalitsuste Liit, Kõrgem Kunstikool Pallas, Tartu Loomemajanduskeskus ja turunduskonsultant Marelle Ellen. Peaauhinna võitis Liis Tiisvelti juhitud tiim, mis arendab purustatud tekstiilist pakendeid.

 •   Skulptuurioksjon ja näitus

Tartu Loomemajanduskeskus ja Voronja galerii korraldasid ühiselt Eesti esimese skulptuurioksjoni, mis toimus 17. mail tARTu poes Aparaaditehases. Oksjonil osales 32 autorit 50 teosega, millest 24 müüdi ära. Kõige kallimalt müüdi Andreas Tukmanni töö “Iseseisev”, mis osteti hinnaga 3000 eurot. Skulptuurioksjoni näitus oli tARTu poes avatud 9.04 - 16.05.2022.

 •   Antoniuse moeetendus

Moeetendus „Antonius 2022“ toimus 24. augustil Tartu ülikooli muuseumis. Etendusega tähistati moeetenduse kümnendat toimumisaastat ning publik sai nautida ready-to wear moodi. Moeetenduse osalejatele toimusid ettevalmistavad koolitused ja seminarid ning etendusega samal päeval peeti ka digitaalset moodi tutvustav seminar, mida juhtis Tartu Loomemajanduskeskuse inkubant Kirke Leinatamm. Esmakordselt tutvustati ka moeetenduse raames digitaalset moekollektsioooni.

Oma kollektsioonidega astusid üles Key Külaots, Maria Petraityte, Kaire Avi, Susanna Peters, COLLAB4MOOD (Paul Berg, OMOM Concept, Fibami, LÕÕM), Viktorija Kuliavaite, Otto Antson, Anu Sirkas ning disainiduo Merily Mikiver ja Marion Mölder.

Etenduse järel anti välja mitmeid auhindu, mille panid välja Kaubamaja, ettevõte Hartwall, Tartu Loomemajanduskeskus ja Tallinna Loomeinkubaator. Peaauhinna võitis leedulane Viktorija Kuliavaite oma kollektsiooniga „Scandsand“.  

 •   sTARTUp Day 

Tartu Loomemajanduskeskus korraldas 26. augustil sTARTUp Day raames CREATIVE INDUSTRIES pitchingvõistluse, kus astusid üles seitse ettevõtet:

 •   Andra Vabar, Gläm Rent
 •   Mariann Lukka, Low imPACK
 •   Siim Karro, MYCEEN
 •   Stefan Dedovic, sTARTUS
 •   Egert Paulberg, Paul Berg
 •   Maarit Toompuu, Kõnekindlus
 •   Kirke Leinatamm, Chameo

Võistluse peaauhinna, Meelis Luht Coachingult 2000 eurot rahalise arengutoetuse ja 1500 euro väärtuses coachimist võitis Low imPACK.

Tartu Loomemajanduskeskuse eriauhinna, milleks oli 6 kuud inkubatsiooniprogrammi, pälvis Chameo. Tallinna Loomeinkubaatori auhinna, milleks oli üks vabalt valitud koolitus ja kolm konsultatsiooni Tallinna Loomeinkubaatori konsultandilt, pälvis Gläm Rent. Tartu 2024 auhinna sai ettevõte Paul Berg. Auhinnaks on Tartu 2024 fännitooted ja potentsiaalne riiete tellimus Paul Bergist Tartu 2024 meeskonnale. Loov Eesti auhinna, milleks oli pääs rahvusvahelise võistluse Creative Business Cup eesti finaalvooru, võitis Kõnekindlus.

 •   Tartu ettevõtlusnädal 

3.-6. oktoobrini toimus Tartus ettevõtlusnädal. Tartu Loomemajanduskeskus ja disainipood Loomekas olid ettevõtlusnädalal kõikidel päevadel sündmusi korraldamas. 3. oktoobril oli võimalik tulla tutvuda Tartu Loomemajanduskeskuse ettevõtetega Kalevi tänaval ja Antoniuse õues.  

Teisipäeval, 4. oktoobril avati Loomeka disainipoes efektse šõuga Tartu 2024 nurk, esitleti Tartu 2024 fännitooteid ning esinesid Shate tantsukooli tantsijad.

4.-6. oktoobrini leidsid Loomeka poes aset erinevad disainitöötoad, mida viisid läbi Tiina Andron, Katrin Kirsipuu ja Key Külaots.

Koostöös Tartu Ärinõuandlaga korraldas Tartu Loomemajanduskeskus ettevõtlusnädalal ka noortekonverentsi „Õpilasfirma – võimalus Sinu jaoks?!“. Selle raames juhtis Tartu Loomemajanduskeskuse juht Külli Hansen noortele suunatud ajurünnakut ettevõtluseks sobivate ideede genereerimiseks, mille käigus ta tutvustas ka keskuses tegutsevate ja taaskasutusele suunatud ettevõtete ärimudeleid.

 •   Kellawärk

Disainiturg „Kellawärk“ toimus  10. detsembril 11. korda ning seekord Tartu Loomemajanduskeskuses. Kauplemas oli 30 disaineri üle Eesti. Oma toodetega olid kohal Redis, Bibzart, Me Knit, Uup, Killud, Lumm, Ellu sallid, Karl Ader, Triibuviiner, Siret Ott Design, Tõrv Stuudio, Isti Tsiin ja paljud teised. Disainiturg oli edukas ja ostlejate huvi disaintoodete vastu suur.

 

Tartu Filmifond

1) Toetuste eraldamine

Tartu Filmifond, mille aastane toetuste eelarve on 150 000 eurot, tegi  2022. aastal kaasfinantseerimise otsused 7 filmi osas:

1) Allfilm OÜ, “Biwa järve 8 nägu”

2) Amrion OÜ, “Must auk”

3) Stellar Film OÜ, “Pimeala”

4) Taiga Film OÜ, “Kui seda parki ees ei oleks”

5) Three Brothers OÜ, “Varaküps”

6) Kuukulgur Film OÜ, “Aurora”

7) Alexandra Film OÜ, “Savvusanna sõsarad”

Režissöör Anna Hintsi esimene täispikk dokumentaalfilm "Savvusanna sõsarad" esilinastus ka 2023. aasta jaanuaris toimuva Sundance'i filmifestivali maailmakino dokumentaalfilmide võistlusprogrammis ning võitis festivalilt režissööri peapreemia.

 

 2) Tartu Filmifondi muu tegevus

 • töötasime välja ja Tartu linavolikogu poolt kinnitati Tartu Filmifondist toetuse eraldamise määrus;
 • käivad läbirääkimised Lõuna-Eesti maakondadega filmifondi tegevuste laiendamiseks, toetuseelarve suurendamiseks ning ühtse Lõuna-Eesti filmiklastri loomiseks;
 • algatasime Tartumaa filmikogukonna andmebaasi koostamise.


 

ANTONIUSE ÕU

 •   Antoniuse õue kultuuriprogramm

2022. aastal toimusid iga-aastased Muusikasuve kontserdisarja kontserdid (9tk), hoovis leidsid aasta jooksul aset  ka teised üritused, etendused ja kontserdid. Kokku toimus  2022. aastal Antoniuse õues 25 avaliku kontserti/etendust, lisaks korraldati ka kinniseid eraüritusi.

 •   Antoniuse õue arengu planeerimine

Koostöös mentor Indrek Maripuuga viidi läbi Antoniuse õue arengupotentsiaali kaardistus ja töötati välja esmased tulevikuvisioonid õue arendamiseks turiste ligitõmbavaks keskkonnaks.

 

ARENDUSTEGEVUSED TARTUMAAL

 •   Loomeettevõtjate loovhommikud Elvas

Elva valla tellimusel ja Tartumaa Arendusseltsi rahastusel alustas Tartu Loomemajanduskeskus septembris 2022 aastast koolitusprogrammi Elva valla loomeettevõtjatele. Selle raames tõstetakse Elva valla ettevõtjate ettevõtlusalaseid teadmiseid ja oskuseid ning luuakse ettevõtete tugivõrgustik. Lisaks pakutakse ettevõtetele mentorlusprogrammi ja suviseid õppereise.

 •   Osalus arengukavade väljatöötamises

Tartu Loomemajanduskeskuse esindajad olid kaasatud Tartumaa Omavalitsuste Liidu ja Tartumaa Arendusseltsi arengustrateegiate ja tegevusplaanide väljatöötamises.

 

RAHVUSVAHELISED PROJEKTID

 •   Be the Future

2022. aastal lõppes ära Kesk-Läänemere programmi poolt rahastatud kolmeaastane projekt BE the Future. Projekt oli suunatud keskastme neidudele, kes arendasid kuukuise perioodi jooksul mentorite toel oma ettevõlusideid. Projektis moodustati tiimid, milles osalesid eesti, rootsi ja läti tüdrukud ning kuuekuiseid arendusperioodi viidi läbi neli. Projekti läbis ligi 200 tüdrukut, eestlasi osales 64. Projekti juhtpartner oli Emax Sweden Economic Association Rootsist ning partnerid olid Green and Smart Technology Cluster Lätist ja Tartu Loomemajanduskeskus Eestist. 

 •   Going Global Georgia 2

Projekti eesmärgiks on Gruusia väike- ja mikroettevõtjate, ettevõtlushuviliste noorte ning ettevõtluskoolitajate teadmiste ja oskuste suurendamine ettevõtlust toetavate veebikeskkondade kasutamisel. Projekti raames viivad Eesti koolitajad läbi rea veebikoolitusi, mis annavad baasteadmisi erinevate sotsiaalmeedia kanalite ning platvormide kasutamisest ettevõtluses. Projekti rahastas Eesti Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest ning see kestab kestab 01.01.2022 - 31.12.2023. Projekti gruusiapoolne partner on ettevõte Crystal Consulting.

 •   Ukraina projekt „Uart`n`Business“

Projekti “Uart`n`Business” rahastas Eesti Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest ning see kestab 1. novembrist 2021 kuni oktoobri lõpuni 2023.  Projekti partner Ukrainas on Khersoni Kaubandus-Tööstuskoda. Sõja tõttu Ukrainas pidime planeerima ümber projekti tegevusi. Hersoni projektijuht töötab alates 2022 juunikuust Tartus. Toimunud on loovettevõttega alustamise, LinkedIn ja brändingu koolitused. 2023. aastal on kuni 10 Ukraina ettevõtjal võimalus sõita õppe- ja kontaktreisile Eestisse, samuti pakume Ukraina ettevõtjatele meie mentorite tuge.

 •   ARTWORK

Erasmus+ projekt „Artwork – a better future for all throught creativity“ projekt algas aprillis 2021 ja kestab 2 aastat. Projekti juhtpartner on uNIT Austriast, osalevad ka partnerid Saksamaalt, Soomest, Taanist ja Eestist. Projekti eesmärk on töötada välja õppematerjalid ja kursused koolitajatele, kes soovivad rakendada erinevate valdkondade loomeinimeste kompetentse ja oskuseid. 2022. aastal said valmis mitmed õppematerjalid, mis muutuvad avalikuks 2023. aastal ning osa neist tõlgitakse ka eesti keelde.

 •   Hack that Fashion

Kaheaastast projekti rahastab Creative Europe programm ning see toob kokku jätkusuutliku moe teemadega tegelevad organisatsioonid Kreekast, Hispaaniast ja Eestist. Projekti esimesel aastal, 2022. aastal valmis kaks alustavatele moeettevõtjatele suunatud õppematerjalide kogumikku, mis aitavad moeloojatel mõelda läbi oma ärimudeleid ja ettevõtluspotentsiaali, et arendada jätkusuutlikku moodi ja kasutada digivahendeid ja -võimalusi oma ettevõtluse ning ärimudeli arendamisel.

 •   Upcycling Clothes and Minds

Projekti rahastab Erasmus+ Programm  ning selle raames teevad Tartu Loomemajanduskeskusega koostööd Saksamaa ja Portugali organisatsioonid, mis on spetsialiseerunud koolituste ja info jagamisele jätkusuutliku ning ringmajanduslike ärimudelite oskuste arendamisele. 2022. aastal valmis parimate praktikate kogumik ja veebileht, kuhu on koondatud info osalevate riikide inspireerivatest ettevõtjatest.

 •   TwinHubs

Oktoobrist 2022 kuni juunini 2023 osaleb loomemajanduskeskus projektis “Twin Hubs”, kus organisatsiooni partneriks on sotsiaalse ettevõtluse ja loomemajanduse edendamisega tegelev ühing INOGAR Istanbulist. Koostöö sisuks on kogemuste vahetus, kogukonnavahetus ja ühine üritus kogukonnaliikmetele projekti lõpus, 2023. aasta juunikuus.

 •   Filmiresidentuurid

Koostöös Tartu Filmiseltsiga osaleb Tartu Loomemajanduskeskus projektis, mida rahastab Põhjamaade mobiilsusprogramm ja mille kaudu kutsutakse Eestisse residentuuri filmitegijaid kogu maailmast. Projekti kaudu kaetakse filmitegijate stipendiumite kulu Lõuna-Eestis viibimise perioodil.


LMK programmi keskmes sTARTUp Dayl oli sel korral virtuaalreaalsuse ja digitaalse moe teema. LMK demoalal esitlesid enda tooteid erinevad moeloojad ja disainerid - iLLIMOR, BIBZ STORE, Franz Raver, Studio Patrick Soome, REDIS Disain, Siret Ott ja Spirimal. Kõigil huvilistel oli võimalus riieteda end ka virtuaalsesse moodi. Lisatud reaalsusena sai proovida meie boksis olevate ettevõtete rõivaid, mille valmistas sTARTUp Day jaoks LMK inkubant Kirke Leinatamm Scopus Studiost. Kirke juhtis ka digitaalse moe diskussioone, kus arutati digimoe tänapäeva ja tuleviku üle. Paneeldiskussioonil osalenud Kerli Kõiv, kes on LMK vilistlane, rääkis oma viimase video raames valminud avatarist ja virtuaalse ning füüsilise reaalse maailma piiride segunemisest ja võimalustest, mida virtuaalne reaalsus, avatarid ja NFT-d võivad pakkuda muusikatööstuses.

 LMK juht Külli Hansen: „sTARTUp Day on sündmus ja sellel osalemine on väga inspireeriv, kuid eks ka pingutust nõudev. Sajad kohtumised, vestlused, ärikokkulepped ja pidevad liftikõned, mida tuleb teha boksis enda tooteid tutvustades – see pole kerge. Seda enam on mul hea meel, et LMK inkubandid tunnistavad, et sTARTUp Dayl osalemine on neile kasulik nii äriliselt kui ka tugivõrgustiku mõttes.”

LMK töötajad olid sTARTUp Dayl esmakordselt väljas ka uues vormis – nimelt on disainer Key Külaots loonud taaskasutusel baseeruva kollektsiooni, kus igal LMK töötajad on seljas tema soovidele ja vajadustele vastav pintsak, mida ilmestavad ühtsed lisandid  – lukud ja ettevõtte nimega detailid. Key loodud riided on stiilsed, samas universaalsed. Ilus, lihtne, praktiline, samas ka pidulik. Need on suhtlema kutsuvad rõivad, mis äratavad tähelepanu ning mille tegemisel on kasutatud kvaliteetset alusmaterjali ja oldud rohelist mõtteviisi pooldav.

17. märtsil toimus sTARTUp Dayl Tartu Loomemajanduskeskuse Creative Industries pitching finaal.  Kõige rohkem auhindu võitis AudioCat - peaauhinna, milleks pani LMK välja 3000 euro väärtuses arengutoetust, Loov Eesti poolt välja pandud auhinna ehk pääsu Creative Business Cup eesti finaali, mis toimub 11. mail, ning Tartu 2024 auhinnana fännitooteid. AudioCat loob audiomängu nägemispuuetega inimestele. Tartu linna ettevõtluse arengu osakonna auhinna, 500-eurose turundustoetuse Tartu Postimehes pälvis LIFT Talent Agency, mis toetab noori tantsijaid nende professionaalsel teekonnal ja on loomas kaasaegse tantsu arengut toetavat inkubatsiooniprogrammi.

 Tallinna Loomeinkubaator / Tallinn Creative auhinna, kolm koolitust vabal valikul ja kolm tundi ärimentorlust, võitis ettevõte Franz Raver, mis pakub ettevõtetele omanäolisi firmarõivaid ja on arendamas ekspordisuunda. Tartu Loomemajanduskeskus andis auhinnana välja ka. 6-kuulise tasuta inkubatsiooniperioodi ettevõttele Motivum Games, mis arendab hariduslikke mänge. Motivum Game on lastele suunatud mäng, milles lapsed hoolitsevad virtuaalsete lemmikloomade vaimse ja füüsilise tervise eest ning on seeläbi ka ise kaasatud liikumisse.

Tartu LMK juht Külli Hansen kommenteerib pitching võistlust: „Seekord oli meie ees oma ideid esitlemas 7 tiimi ja mulle väga meeldis, et kõik need ettevõtted tegelevad väga erinevate teemadega – alates väikekinode haldamise ja piletimüügi süsteemidest kuni erinevate toodete ja võrgustike arendamiseni. Mul on ka hea meel, et meie võistluse peaauhinna võitis tiim, mis on alles väga noor, aga ambitsioonikalt alustanud olulise probleemi lahendamisega – nägemispuuetega inimestele mänguelamuse pakkumisega. On rõõmustav, et saame nende arengut toetada nii rahaliselt kui ka nõustamisega.“

Tartu Loomemajanduskeskuse korraldatud Creative Industries pitching võistlusel sTARTUp Dayl osalesid sel aastal finaalis 7 ettevõtet:
LIFT Talent Agency (Krõõt Kiviste, Laureen Laar)
AudioCat (Anette Aguraiuja)
Vintage visual OÜ (Arno Peever)
Kinola (Andres Kauts)
Tengelpung (Margus Siilik, Taivo Tõruke)
Motivum Games (Rauno Kullas)
Franz Raver (Susanna Peters)


OTSIME PROJEKTIJUHTI!

Sinu ülesanded:  välisrahastusega projektide juhtimine, projektitaotluste koostamine
Mida pakume:  toetavat meeskonda ja paindlikku tööaega, sisseelamiseks mentorit, ühistegevusi

Eeldame, et oled: iseseisev, täpne, kiire õppija, hea otsustusvõimega ja lahendusi leidev

Huvi korral saada oma CV: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või lisainfo saamiseks helista: 53431027


Tartu Filmifond on avanud 2023. aasta esimese filmiprojektide taotlusvooru ning taotluste esitamise tähtaeg on 30. aprill.

Filmifondi toetust võivad taotleda mängu-, dokumentaal- ja lühifilmide, animafilmide ning kvaliteetsarjade tootjad. 2023. aastal on kavandatud kaks taotlusvooru: aprillis ja septembris, kuid filmifondil on õigus jagada toetused välja ka ühes voorus. Tartu Filmifondi eelarve on 150 000 eurot aastas ning toetuse määr kuni 30% regioonis filmiprojekti raames tehtud kuludest.

Tartu Filmifondi juht Külli Hansen: “Mul on hea meel, et eesti filmi kogukonna teadlikkus Tartu Filmifondist kasvab ja meile laekub igal aastal üha rohkem taotluseid. Loodan, et suureneb ka nende rahvusvaheliste produktsioonide arv, mis tulevad Tartusse ja Tartumaale filme tegema.”

Täpsema info taotlemistingimuste kohta leiab kodulehelt tartufilmfund.ee.

2015. aastast tegutseva Tartu Filmifondi eesmärgiks on edendada Tartu linna ja Tartu maakonna ettevõtluse arengut, toetades professionaalsete audiovisuaalsete teoste tootmist regioonis. Oma tegutsemisaastate jooksul on fond panustanud juba ligi 30 filmi valmimisse. Iga toetatud film rikastab oma unikaalsel moel Eesti filmivaldkonda ning tutvustab Tartumaad ja Tartus tegutsevaid filmiloojaid läbi erinevate ekraanilugude. Tartu Filmifond on toetanud selliseid suuri rahvusvahelisi koostööfilme nagu “Erna on sõjas” (rež. Henrik Ruben Genz), “Omerta 6/12” (rež. Aku Louhimies), samuti kodumaiseid mängu- kui ka dokumentaalfilme, nende seas äsja esilinastunud Mart Kivastiku filmi “Taevatrepp” ning Sundance’i festivalilt režissööri preemia Anna Hintsile toonud “Savvusanna sõsarad”.

Lisainfo:
Külli Hansen
Tartu Loomemajanduskeskuse juht
+372 510 6865

Kaarel Kuurmaa
Tartu Filmifondi filmiekspert
Tel +372 565 5357


Tartu Loomemajanduskeskuse korraldatud Creative Industry pitching võistlusel pääsesid finaali 7 ettevõtet!

LIFT Talent Agency (Krõõt Kiviste, Laureen Laar)
AudioCat (Anette Aguraiuja)
Vintage visual OÜ (Arno Peever)
Kinola (Andres Kauts)
Tengelpung (Margus Siilik, Taivo Tõruke)
Motivum Games (Rauno Kullas)
Franz Raver (Susanna Peters)

Kõiki finalistid osalevad 6. märtsil LMK korraldatud pitchimise koolitusel!

16. märtsil on sTARTUp Day-l proovipitchimine ning 17. märtsil juba finaal kell 11-12.

Tulge kuulama ja vaatama! Kohaks: Tartu ülikooli spordihoone (Ujula 4).

Tartu Loomemajanduskeskuse Disainipood Loomekas oli Kanal 2 saates Hooaeg.

Vaata saatelõiku SIIT!Foto autor: KOOMA Photography

Loe uudiskirja SIIT

1. märtsil kell 16.00-17.30 toimub online-seminar HackThatFashion Workshop: Tools for Sustainable Fashion, korraldajad Envolve Entrepreneurship GR ja Tartu Loomemajanduskeskus. Seminaril tutvustatakse ühe rahvusvahelise projekti raames välja töötatud tööriistakasti, kus tutvustatakse jätkusuutliku moe ja keskkonnasõbralike ärimudelitega seotud mudeleid ja soovitusi.

Seminar on inglise keeles.

Registeerumine siin: https://bit.ly/htftools
Loe rohkem: https://hackthatfashion.eu


Reedel, 10. veebruaril toimus esmakordselt Tartu Loomemajanduskeskuse mentorpäev.

Loomemajanduskeskuse juhi Külli Hanseni sõnul oli mentorpäeval mitu eesmärki: “Esiteks soovime aidata kaasa inkubatsioonis olevate ettevõtete arengule, aidata neil täpsustada alanud aasta eesmärke ning leida partnereid ja nõustajaid, kes saavad neid arenguprotsessis toetada. Teiseks soovisime ettevõtjatele tutvustada uusi mentoreid ja ka mentoritele näidata, millega tegelevad praegused inkubant-ettevõtted. Kolmandaks soovib loomemajanduskeskus teha rohkem koostööd Tartu erinevate organisatsioonidega ja koguda oma võrgustikku tarkust ning kompetentsi, millega loomeettevõtjaid toetada.”
 
Mentoritena olid kaasatud Tartu Ülikooli professor ja majandusteadlane Andres Kuusik, Tartu Ärinõuandla konsultant Karl Viiol, Tartu 2024 turundus- ja kommunikatsioonijuht Marili Vihmann ning sTARTUp Labi juht Maret Ahonen.
 
Loomemajanduskeskuses on hetkel inkubatsioonis 16 ettevõtet, kes esitlesid mentoritele oma 2022. aasta kokkuvõtteid ja 2023. aasta eesmärke nii liftikõne vormis kui ka enda uusimaid tooteid esitledes. Kokkuvõtteks tõdeti, et mentorpäev oli inspireeriv ja huvitav nii ettevõtjate kui ka mentorite jaoks. “Ettevõtted on andnud tagasisidet, et mentorpäev suunas tähelepanu fookuse hoidmisele ja ambitsiooni näitamisele tegevustes ja eesmärkides. Kaasinkubantide kuulamine ja omavaheline suhtlemine andis rikastava kogemuse ja soovi veelgi tihedamalt loomeka kogukonnas koostööd teha,“ kommenteeris mentorpäeva loomemajanduskeskuse ettevõtluskonsultant Juta Kuhlberg.

sTARTUp Day 

Creative Industry`s pitching finals

Tartu Loomemajanduskeskus kutsub osalema sTARTUp Dayl toimuvale Creative Industry’s pitching võistlusele!

Pane end kirja SIIN!

EVENT:
https://www.facebook.com/events/566817155354722

11.00 - 12.00; 17.03.23 Tartu, Estonia 

Osaleda saavad ettevõtted või äriideed, mille arendamisel on loovusel või innovatiivsusel oluline roll ning mis:

 • otsivad lisarahastust ja investoreid
 • vajavad tuge arenguhüppe tegemiseks 
 • omavad selget turupotentsiaali ja konkurentsieelist
 • on juhitud entusiastlike ja ambitsioonikate inimeste poolt

Taotlus võistlusel osalemiseks tuleb saata hiljemalt 20. veebruaril, võistlusele valitakse 8 finalisti, kes saavad võimaluse pitchida sTARTUp Dayl investorite ja žürii ees.

Kõik lõppvõistlusele pääsenud võistlejad saavad esimese auhinnana tasuta sTARTUp Day ürituste pileti, mis sisaldab ka ligipääsu investorkohtumistele.

Võistluse žüriisse kuuluvad Tartu Loomemajanduskeskuse, Tallinna Loomeinkubaatori, Loov Eesti, Tartu Linnavalitsuse, Tartu 2024 esindajad. Auhindade hulgas on inkubaatorite poolt välja pandud tasuta koolitusi, mentorkohtumisi või inkubatsiooniprogramm, Loov Eesti paneb välja finaalikoha Creative Business Cup – globaalse ärivõistluse Eesti eelvooru. Mitmed lisanduvad auhinnad on selgumisel. Võistluse peaauhinnaks on 3000 euro suurune rahaline arengutoetus ettevõttele või selle juhile.

Lisaküsimuste puhul pöördu: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Ajakava

 

20. veebruar

Taotluste esitamise tähtaeg

21.-22. veebruar  

Taotluste hindamine

1. märts

sTARTUp Day finaalis esinevate ideede avalikustamine

6. märts    

Liftikõne koolitus finalistidele

17. märts kell 11:00

Liftikõnede esitlemine sTARTUp Day laval ja auhindamine

17. märts kell 15:00

Peaauhinna üleandmine sTARTUp Day lõputseremoonial

   

ENGLISH!

EVENT: 
https://www.facebook.com/events/566817155354722

sTARTUp Day

Creative Industries` pitching finals

Apply here until February 20th:
https://forms.gle/heZ749vu4SfZ13hx5
 
11.-12:00; 17.03.2023 Tartu, Estonia

Tartu Centre for Creative Industries invites creative entrepreneurs to Creative Industries` pitching competition at sTARTUp Day 2023, the biggest business festival in the Baltics.


You can apply for the competition if you have:
• a creative startup or a plan to start one and are looking for investors
• a business idea or existing business where creative competencies or creative innovation play an important role
• a clear market potential and a competitive advantage
• an enthusiastic team with relevant experience and skillset combining creative and business skills
Do not hesitate to send your application to the pitching competition that will take place on 17 March at 11 am in Tartu.

Judges and prizes
The eight finalists will be chosen by the jury at the end of February. The Top 8 teams will be competing for prizes by Tartu Centre for Creative Industries, Tallinn Creative Incubator, Tartu 2024, Creative Estonia, and the city of Tartu. The prizes include free training, mentoring, or incubation services in either Tartu or Tallinn creative incubator, the opportunity to pitch at the Estonian Finals of the globally renowned Creative Business Cup competition in Norway, and several other surprise prizes.
The main award is 3000 euros in cash, which will be given out at the sTARTUp Day final award ceremony.

Timeline
20 February Deadline for applications
21-22 February Evaluation of the startups
1 March Announcing publicly the Top 8 teams who will pitch at sTARTUp Day
6 March Pitching training for the Top 8 teams
17 March, 11:00 Pitching at sTARTUp Day pitching stage & awards
17 March, 15:00 Awarding the main prize at the sTARTUp Day final award ceremony
LMK detsembrikuu uudisikirja lugemiseks leiab SIIT!

 
Külas on ettevõtja ja 3D disainer Kirke Leinatamm, kes on ka värske inkubant LMK-s oma firmaga Scopus Studio. Saates saab teada, millega tegeleb 3D disainer, mis asi on digimood ning millised on digimoe tulevikuperspektiivid.
Saatejuht Katrin Tegova.

Siin ka veel ka mõned soovitused Kirkelt kõigile digimoe huvilistele:
LinkedIn-is saab jälgida Metaverse Fashion Council tegemisi, kes ka avaldavad uudiseid iganädalaselt.
Põhilised platvormid: DressX (dressx.com), The Fabricant (thefabricant.com)
Virtuaalsed influencerid ja avatarid Instagramis: Lil Miquela, Shudu.gram (The Diigitals agency)
Digital Fashion Week NYC veebruaris: https://digitalfashionweek.nyc/

Virtuaalsed showroomid moebrändidele nagu Dior, Burberry, Bloomingdale’s: emperiavr.com

Kuula saadet SIIT!

Disainiturg Kellawärk on tee tagasi leidnud Tartu Loomemajanduskeskusesse, sealt kunagi idee alguse saigi. Parimad ja kvaliteetsemad jõulukingid leiab 10. detsembril kell 11-17 LMK Pargimajas Kalevi tn 17.

Kauplemas on seekord üle 30 disaineri üle Eesti. Oma toodetega on kohal Redis, Bibzart, Me Knit, Uup, Killud, Lumm, Ellu sallid, Karl Ader, Triibuviiner, Siret Ott Design, Tõrv Stuudio, Isti Tsiin jt.

Osta saab nii ehteid, riideid, aksessuaare, kodusisustustooteid, mänguasju, parfüüme, kosmeetikat, seepe, küünlaid, nahadisaini jpm.

Hõrgutisi pakub Pika tänava Pagariäri. Kavas on ka muusikaline üllatus, töötubades saab jõulukaarte meisterdada ning väikemööblit re-disainida.

“Kellawärk toimub seekord  juba 11. korda ning mul on heameel, et taaskord on kõigil võimalik tulla Kalevi tänavale Tartus kohapeale, et juba varakult jõulukingitusi soetada oma sõpradele ja lähedastele. Meil on olemas töötoad, kus saavad nii lapsed kui ka täiskasvanud mõnusasti aega veeta ja varuks on ka üllatusi,” kutsub disainiturul osalema korraldaja Triin Visnapuu.

FB event!

Loomeka lood: Bibiana Aarma ja BIBZ Store
 
Saates on külas Bibiana Aarma, kelle ettevõte BIBZ STORE on LMK inkubatsioonis. Räägime, kuidas sai Bibianast ettevõtja, kuidas tema looming sünnib ning mida on oodata Bibiana uuelt kollektsioonilt “Cig break”. Lisaks jagab Bibiana ka mõned head ja kasulikud turundusnipid kõigile loomeettevõtjatele.
Saatejuht Katrin Tegova
Heli Jaanus Kaasik

Saadet saab kuulata SIIT.


Tartu 2024
Ellujäämise Kunstide Dokprogrammi raames linastuvad 5.–8. november Tartu Elektriteater'is põnevad dokumentaalfilmid Eestist ja Ukrainast, kirjust Londoni äärelinnast veel kirjuma Mumbaini, roosades sarides India naisõiguslastest hallide Rootsi hauakaevajateni. Kohal ka filmitegijad Uljana Osovska Ukrainast, Carl Olsson Rootsist, Nishtha Jain Indiast ja Marc Isaacs Inglismaalt.

Projekti ühe partnerina on Tartu Loomemajanduskeskusel hea meel tervitada filmitegijaid ka enda juures Kalevi tänaval, kus viiakse läbi meistriklasse kõigile huvilistele.

Filmitegijad tulevad Lõuna-Eestit avastama Tartu 2024 residentuuri raames, kus nad tutvuvad nii Tartu kui väiksemate kogukondade ja küladega. Dokprogrammi kunstiline juht Kaarel Kuurmaa: "Novembris on meil hea meel tervitada Tartu residentuuris väga põnevaid autoreid, kellel on Eestiga juba eelnevalt väga huvitavaid seoseid. Mõnigi neist on juba varasemalt Eestit külastanud festivalide raames ning mõned on ka eestlastega filmialast koostööd teinud. Meie residentuuriprogrammi kaugeim külaline on India tuntuim dokumentalist Nishtha Jain, kelle filme on varasemalt näidanud nii Tartuff, Maailmafilm, Pärnu filmifestival, PÖFF ja DocPoint Tallinn, tehes temast ilmselt Eestis enim eri festivalidel osalenud välismaise režissööri."

5.–8. novembril Tartu Elektriteatri kohtumisõhtutel näidatakse filmitegijate tuntumaid dokumentaalfilme, millele järgnevad vestlused nähtu üle. Lisaks saavad huvilised võtta osa filmitegijate meistriklassidest. Programmis on mitmeid Eesti publikule tuntud filme – Carl Olssoni "Teel taevasse", Marc Isaacsi "Režissööri kodu", Uljana Osovska "Sõda ja puuhobune" on linastunud varasemalt DocPoint festivalil. "Sõda ja puuhobune" pälvis sel aastal ka Pärnu filmifestivalil Eesti rahva auhinna, filmi kaasprodutsendiks on Ülo Pikkov (Silmviburlane). Carl Olssoni dokumentaal "Teel taevasse", mille kaasprodutsendiks on Ivo Felt (Allfilm) esilinastus 2020. aastal Rotterdami rahvusvahelisel filmifestivalil ning oli nomineeritud Göteborgis, Thessalonikis ja Camerimage'il. 

Briti režissöör Marc Isaacs võtab oma Eesti külastusele eelnevad mõtted hästi kokku ilmselt paljudele filmiloojatele tuttava tõdemusega: "Tavaliselt keskendun filmides oma kodu lähedal olevatele inimestele ja kohtadele mis on mulle tuttavad. Eestisse tulles on mul kõrvaltvaataja pilk, nii et kõik, millele otsustan keskenduda, on sellest vaatenurgast. Inimesed aga elavad kõikjal rõõmus, kurbuses, armastuses, üksinduses, nii et vahet pole, kas ma filmin Ühendkuningriigis või planeedi kaugemas nurgas. Inimesed on inimesed."

Ellujäämise Kunstide Dokprogramm kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. 2022.–2023. aastal kutsub Dokprogramm rahvusvaheliselt tuntud dokfilmi režissööre Lõuna-Eestisse residentuuri. Iga filmitegija toob Tartu Elektriteatrisse paremiku oma filmidest ning viib läbi meistriklassi Tartus või meediaõppepäeva mõnes Lõuna-Eesti koolis. 2022. aasta detsembris valitakse läbi ideekonkursi kaheksa lühifilmi, mis valmivad 2024. aasta kevadeks. Dokprogrammi elluviiaks on MTÜ Tartu Filmiselts. Residentuuride partner on Tartu Loomemajanduskeskus. Projekti finantseerivad Sihtasutus Tartu 2024 ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu.

Sündmustele on sissepääs tasuta!

Loe lähemalt:
https://tartudok2024.ee/
https://tartudok2024.ee/sundmused/Loe uudiskirja SIIT!

LMK üritused ETTEVÕTLUSNÄDALAL

Esmaspäev, 3. oktoober

Tartu ettevõtete tutvustamise päeval saavad huvilised külastada ka Tartu Loomemajanduskeskust

14:00 - 15:00   Tartu Loomemajanduskeskuse tegevuse ja hoonete tutvustamine Kalevi 17 konverentsisaalis ja tuur majades

16:00 -17:00   Antoniuse õue meistrite ja tegevuste tutvustamine Lutsu 3 seminariruuumis ja tuur majades

Disainipood LOOMEKAS (Küüni tn 4) on avatud kogu nädal T-R 11-19, L 11-15

Teisipäev,  4. oktoober

Üritused ja disainerid  Disainipoes LOOMEKAS ja ettevõtlusnädala noorteprogrammis

12:00   Disainipoes LOOMEKAS toimub  „Tartu 2024 nurga” avamine @ Loomekas“. Üllatustega avašõul kell 12 ja kell 17, esitletakse Tartu2024 fännitooteid ja esinevad Shate tantsukooli tantsijad.                                                                                                              

17:00-18:30 LOOMEKA disainitöötuba: nahakunstnik Tiina Andron / Andron disain -  Kuidas valida ja luua stiilseid aksessuaare?

Räägime aksessuaaride stilistikast, milliseid kotte oleks mõtekas omada ja miks. Juttu tuleb erinevate aksessuaaride hooldamisest ja vanade esemete ümbertegemise võimalustest ehk redisainist. Lisaks saab tutvuda Tiina enda aksessuaaribrändiga ANDRON. Tiina Andron, kodanikunimega Tiina Karu  on nahadisainer ja nahadisaini õppejõud Kõrgemas Kunstikoolis Pallas.

NB! Töötoas on kohti max 12-le inimesele, osalemiseks palume registreeruda aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.. Osalus tasuta! Töötoas osalejatele on samaks õhtuks soodustus kuni 10% Loomeka poe toodetele.

12:00-13:30  - LMK on noortekonverentsi "Õpilasfirma - võimalus sinu jaoks" kaaskorraldaja. Konverentsi eesmärk on inspireerida noori mõtlema materjalide taas- ja uuskasutusele. Konverentsi inspiratsiooniesinejate hulgas on nii noori ettevõtjaid kui ka Kõrgema Kunstikooli Pallas õppejõude, kes jagavad oma kogemusi erinevate materjalide taaskasutusega seotud projektidest.


Kolmapäev, 5. oktoober

- Disainerid Loomeka poes ja ettevõtlusnädala alustava ettevõtja inspiratsioonipäeval

13:00-15:00      LOOMEKA LOOD @Alexela loomelava

Alexela loomelaval toimuval inspiratsioonipäeval "Koostöös peitub jõud!“ tutvustab LMK juht Külli Hansen loomemajanduskeskuse tegevusi ja inkubatsiooniprogrammi. Kohal on ka LMK ettevõtjad -  Key Külaots ettevõttest Redis, Gen Mandre ettevõttest PULK disain ja Dan Prits ettevõttest Köömen, kes jagavad enda kogemuslugusid ettevõtte alustamisest ja arendamisest.

17:00-18:30 LOOMEKA disainitöötuba: stiililooja Katrin Kirsipuu  -“Kuidas väikeste detailidega muuta oma riietus stiilseks ning köitvaks.”

Katrin on kogemustega stilist ja nõustaja, kes jagab töötoas nippe, mida jälgida riietumisel. Kuidas kanda mütsi või millisest kohast leiad üles oma piha, et näida veel kaunim? Kuidas olla enesekindel ning julge oma riietumise valikutes ja jääda ajatult iseendaks?  Töötoa eesmärk on anda igale osalejale uusi stiilialaseid teadmisi ja oskusi, mida soovi korral oma välimuse kujundamisel kasutada. 

Töötoas on kohti kuni 12-le, osalemiseks palume registreeruda aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.. Töötoa osalus on 10 €  ning seda on võimalik tasuda kohapeal, Küüni tn 4. Töötoas osalejatele on samaks õhtuks soodustus kuni 10% Loomeka poe toodetele.

Neljapäev, 6. oktoober

Disaineri Redisain töötuba Loomeka poes ja Tartu2024 pop-up alal

16:00-19:00 LOOMEKA disainitöötuba: disainer Key Külaots / Redis – Kuidas disaini abil riietele uus elu anda? Redisainida!

Key Külaots on noor moedisainer, kes on otsustanud, et moeloomingut saab teha ka nii, et ei tooda maailma juurde mitte ühtegi uut asja. Key loob stiilseid moekollektsioone disainides ringi kasutatud kvaliteetseid rõivaid. Oma töötoas jagab ta nippe ja ideid, kuidas redisaini kasutades saab luua stiilset rõivaeset ning toimub rõivaste praktiline redisainimine. Osalejatele saadame Key juhised mille järgi valida kaasa võetavad esemed, mis sobivad ümber kujundamiseks ja lõbusaks “tuunimiseks”!!!

Töötuppa mahub osalema max 8 inimest, vajalik on eelregistreerimine 28. septembriks See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..  Osalustasu 10€ on võimalik tasuda kohapeal, Küüni tn 4. Töötoas osalejatele samaks õhtuks soodustus kuni 10% Loomeka poe toodetele.           


Tartu Loomemajanduskeskus rendib välja ruume Kalevi 15 majas, eelistatavalt kogupinnana ja rentnikele, kelle tegevus on suunatud avalikkusele. Ideaalis võiksid ruumid olla avatud vähemalt neljal päeval nädalas. Samas ootame ideekontseptsioone ka nendelt huvilistelt, kes soovivad rentida ühte või kahte ruumi. Palume rendihuvi korral kirjutada e-postile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. ja tuua välja huvipakkuvad ruumid ning kirjedada tegevust, milleks ruume on plaanis kasutada.


24. augustil toimus Tartus moeetendus «Antonius 2022» , mis tõi Tartu ülikooli muuseumisse täismaja. Auhinna Estonian Fashion Festival Design Award laureaat valiti esmakordselt Antoniuse moeetendusel osalenud noordisainerite hulgast, tunnustamaks erakordset moetalenti.

Tartu ülikooli muuseumi valges saalis tähistas moeetendus  «Antonius» oma kümnendat aastat. Publik sai nautida moodi, auhinnatseremooniat ning päeval peeti ka moeseminar. Baltikumi suurima ärifestivali sTARTUp Day programmi kuuluv moeüritus meelitas kohale publikut ka iduettevõtjate seast.

EFFi festivaliülese peaauhinna võitis leedulane Viktorija Kuliavaite oma kollektsiooniga «Scandsand». Tegu on vihmamantlist koosneva kollektsiooniga, mis on inspireeritud Taani rohkete vihmaste ilmadega toimetuleku otstarbeks.

Kollektsioonis on kasutatud nüüidisagseid tehnoloogiaid, nagu näiteks linasele materjalile asetatud liivast pealiskiht, mis lisab kõvasti ilmastikukindlust. Žüriiesimehe, kaubamaja moevaldkonna kaubandusjuhi Kätlin Hänineni sõnul oldi võitja valikul kohe üksmeelel.

«Kollektsioon «Scandsand» paistis silma terviklikkuse ja detailirohkuse poolest. Viktorija looming on väga naiselik, kantav, kommertslik, funktsionaalne ning heade sõnade nimekiri jätkub. Moedisainer oli kollektsioonile juurde loonud ka aksessuaare, mis täiendasid oskuslikult biomimikri tehnoloogia alusel valmistatud mantleid ja ülerõivaid,» sõnas Häninen.

Laval üles astunud üheksast kollektsioonist avaldas žüriile enim muljet ka kõrgema kunstikool Pallas moetudengitest koosneva disainiduo Merily Mikiveri ja Marion Möldri koosluses, kelle kollektsioon «UTE» on austusavaldus eestimaisele maalambavillale. Antoniuse žüriiliige ning vastne Hõbenõela nominent Hannes Rüütli arvates on UTE stilistiliselt väga põnev vaatamine ning näitab edukalt kohaliku villa mitmekesisust.

Esimest korda sai moefestivalil näha ka digikollektsioone, mis tänu Eesti juurtega iduettevõttele Scopus Studio oli osalevatele moeloojatele esimene kokkupuude selle tulevikutehnoloogiaga. Jäätmevaba kudumikollektsiooni «Honeyland» autor Anu Sirkas võitis Scopus Studio eriauhinna, et luua täisdigitaalne moekollektsioon virtuaalseks tarbimiseks.

«Antonius 2022» moeetenduse laval astusid kollektsioonidega üles Key Külaots, Marija Petraitytė, Kaire Avi, Susanna Peters, COLLAB4MOOD, Viktorija Kuliavaitė, Otto Antson, Anu Sirkas ning disainiduo Merily Mikiver ja Marion Mölder.

Estonian Fashion Festival 2022 programmi kuuluv «Antonius» sündis koostöös Tartu loomemajanduskeskuse, Tartu linna ning moefestivaliga.

Lehekülg 1 / 17

tartu linnregionaalarengu fond