ruumide-rent-LMK-madal2

Novembris esilinastub lausa kolm Tartu Filmifondi toetatud filmi. Esimene neist juba täna, 16. novembril PÖFF Shorts rahvuslikus võistlusprogrammis kinos Artis, tegemist on Katrin Tegova lühifilmiga "Mia ja Liki". Filmi peategelasteks on kaks õde, kes võtavad lõputuna tunduvast suvest viimast, kuid märgid sellest, et nende vanematega on midagi pahasti, häirivad tüdrukute rõõmsat elu. Tüdrukud tajuvad enda ümber toimuvaid muutusi, ent ei suuda olukorda mõista, mis omakorda tekitab neist seletamatut hirmu ja segadust.

Filmi režissöör ja stsenarist on Katrin Tegova, operaator Mart Raun, kunstnik Katrin Sipelgas, helilooja Janek Murd, produtsent Maario Masing, filmi tootja Tandem Film. Mängivad Miriam Mia Maimik, Liisa-Lotta Vahemets, Andri Luup ja Maria Peterson. Filmi võtted toimusid 2020. aasta augustis Lõuna-Eestis, Vastseliinas. Filmi valmimist on toetanud Eesti Filmi Instituut, Eesti Kultuurkapital ja Tartu Filmifond.

Tallinna Pimedate Ööde Festivalil esilinastub ka teine Tartu Filmifondi toetatud film, milleks on Rainer Sarneti lavastuslik dokumentaalfilm "Vaino Vahingu päevaraamat". Kirjanik ja psühhiaater Vaino Vahing pidas aastatel 1968-1984 päevaraamatut, kus on kirjas reaalsed sündmused ja isikud Vahingu enda subjektiivses interpretatsioonis. Seal kajastatakse Tartu kultuurielu, armuseiklusi, boheemlikke olenguid ja vaimseid otsinguid. Vahingut huvitas piirsituatsioon, piirideületamine. Kunsti ja elu vahel Vahing selget piiri ei tõmmanud. Ta provotseeris inimesi, et nad kaotaks maski, kontrolli enda üle. Sellist provotseerimist nimetas Vahing Spieliks ehk mänguks. Vahingu päevaraamatu läbivaks teemaks on elu ohverdamine kunsti nimel. Elu, kus põleb ära olme, igapäev, jääb vaid puhas kunst. Kas on selline asi üldse võimalik, või tuleb meil ikkagi püüda kõigepealt armastada? Filmi eesmärgiks pole anda hinnangut Vahingule, vaid valgustada neid salakavalaid musti auke, mille serval Vahing balansseeris, mis teeb teda inimlikuks ja muudab ta loomingu siiani võluvaks.

Sarneti filmi võtted toimusid enamasti Tartus, lisaks on Tartu kajastatud nii filmis kasutatud arhiivikaadrites kui ka intervjuude filmimise lokatsioonides - Vana anatoomikum, Tartu Katoliku kirik jmt.

"Vaino Vahingu päevaraamat" esilinastus on PÖFF-il laupäeval, 20. novembril Coca-Cola Plaza kinos. Kinodesse jõuab film järgmise aasta jaanuaris. Filmi režissöör ja stsenarist on Rainer Sarnet, operaator Erik Põllumaa, kunstnik Laura Pählapuu, monteerija Martin Männik, produtsent Marianne Kõrver, filmi tootja on Klaasmeri. Osades Mari Abel, Taavi Eelmaa, Erki Laur, Tiina Tauraite, Juhan Ulfsak ja Liina Vahtrik. Filmi rahastajad on Eesti Filmi Instituut, Eesti Kultuurkapital ja Tartu Filmifond.

Novembris jõuab kinodesse veel kolmaski Tartu Filmifondi toetusega film, 17. novembril esilinastub Aku Louhimiehe pantvangidraama "Omerta 6/12", mis on Soome-Eesti koostööfilm. Film hakkab kinodes jooksma alates 19. novembrist nii Eestis kui Soomes. Louhimiehe film on enamasti üles filmitud Eestis, suur osa võtetest toimus 2021. aasta jaanuaris Tartus.

"Omerta 6/12" on soome kirjaniku Ilkka Remesi bestselleril "6/12" põhinev linateos, mis räägib Euroopa erioperatsioonide grupi Omerta operatsioonist. Lugu hakkab hargnema, kui Serbiast pärit rünnakurühm teeb Soome iseseisvuspäeval, 6. detsembril Soome presidendile atentaadi. Pantvangideks võetakse hulk auväärseid külalisi. Julgeolekuteenistuse ametnik Max Tanner (Jasper Pääkkönen) on pantvangikriisi läbirääkija ja peagi saab selgeks, et terrorirünnaku peamine sihtmärk on plaan Euroopa julgeoleku destabiliseerimiseks. Tanner peab tegema julgeid ja valusaid otsuseid, et välja selgitada, kes on rünnaku taga. Ohus ei ole mitte ainult inimelud - vaid kogu Euroopa tulevik.

Filmi režissöör on Aku Louhimies, operaator Mika Orasmaa, kunstnik Kaisa Mäkinen, osades Jasper Pääkkönen, Nanna Blondell, Sverrir Gudnason, Juhan Ulfsak, Mirtel Pohla, Märt Pius, Priit Pius jpt.

"Omerta 6/12" tootjateks on Soome produktsioonifirma Cinematic, filmi produtsendid on Antti J. Jokinen, Sirkka Rautiainen, Mikko Tenhunen, Evelin Penttilä. Film ning samanimeline telesari (2022) valmivad kaastootmises Stellar Filmiga Eestist. Projekti rahastavad Soome Filmi Sihtasutus, Business Finland, SF Studios, Film Estonia cash rebate meede, Viru Filmifond, Tartu Filmifond ning Gigantti, HP, Icepeak ning BMW. Filmi levitab Estinfilm.

tartu linnregionaalarengu fond