Uudised
-
23. November 2023
26. jaanuar 2024 kell 13-14 Tartus
Tartu Loomemajanduskeskus kutsub osalema sTARTUp Dayl toimuvale Creative Industries Pitching Competition’ile
Osaleda saavad ettevõtted või äriideed, mille arendamisel on loovusel või innovatiivsusel oluline roll ning mis:
- otsivad lisarahastust ja investoreid
- vajavad tuge arenguhüppe tegemiseks
- omavad selget turupotentsiaali ja konkurentsieelist
- on juhitud entusiastlike ja ambitsioonikate inimeste poolt
Taotlus võistlusel osalemiseks tuleb saata hiljemalt 8. jaanuaril. Võistlusele valitakse 8 finalisti, kes saavad võimaluse pitchida sTARTUp Dayl investorite ja žürii ees.
Žürii ja auhinnad
Kõik lõppvõistlusele pääsenud võistlejad saavad esimese auhinnana tasuta sTARTUp Day ürituste pileti, mis sisaldab ka ligipääsu investorkohtumistele.
Võistluse žüriisse kuuluvad Tartu Loomemajanduskeskuse, Tallinna Loomeinkubaatori, Loov Eesti, Tartu Linnavalitsuse esindajad. Auhindade hulgas on inkubaatorite poolt välja pandud tasuta koolitusi, mentorkohtumisi või inkubatsiooniprogramm, Loov Eesti paneb välja finaalikoha Creative Business Cup – globaalse ärivõistluse Eesti eelvooru. Mitmed lisanduvad auhinnad on selgumisel. Võistluse peaauhinnaks on arengutoetus väärtusega 2000 eurot ettevõttele või selle juhile.
Ajakava
8. jaanuar - Taotluste esitamise tähtaeg
15. jaanuar - sTARTUp Day finaalis esinevate ideede avalikustamine
22. jaanuar - Liftikõne koolitus finalistidele
26. jaanuar - Liftikõnede esitlemine sTARTUp Day laval ja auhindamine
Peaauhinna üleandmine sTARTUp Day lõputseremoonial
Taotluse esitamine kuni 8. jaanuarini:
https://forms.gle/vaAWsFfkQgLyBDUd9
Event Facebookis:
https://www.facebook.com/events/387255133635772
Küsimuste korral võtke ühendust Tartu Loomemajanduskeskuse juhi Külli Hanseniga (See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.).
In English:
CREATIVE INDUSTRIES PITCHING COMPETITION
@sTARTUp Day
1-2 PM 26.01.2024
Tartu, Estonia
Apply until January 8!
Tartu Centre for Creative Industries invites attractive ideas and creative entrepreneurs to Creative Industry’s pitching competition @sTARTUp Day. Your chance to shine is just around the corner!
You can apply for the competition if you have:
a creative startup and you are looking for investors
a business idea or existing business where creative competencies or creative innovation play an important role
a clear market potential and a competitive advantage
an enthusiastic team who has relevant experience, committed with complementary skills combining creative and business skills
Do not hesitate to send your application to the pitching competition that will take place on the 26th of January in Tartu.
Judges and prizes
The final competition's teams will be selected by the esteemed jury, and awards await the best among them.
The prizes will be awarded by Tartu Centre for Creative Industries, Tallinn Creative Incubator, Creative Estonia, and the city of Tartu. The prizes include free training, mentoring, or incubation services either in Tartu or Tallinn creative incubator, permission to pitch at the Estonian Finals for the globally renowned competition Creative Business Cup in Norway, and several other surprise prizes.
The main award is worth 2000 euros and will be given out at the sTARTUp Day final award ceremony.
Timeline
8 January - Deadline for applications
15 January - Announcing publicly Top 8 teams who will pitch at sTARTUp Day
22 January - Pitching training TOP 8
26 January - TOP 8 pitching at sTARTUp Day pitching stage & awards
The winner will be awarded at the sTARTUp Day Final award ceremony
Apply until January 8 here:
https://forms.gle/vaAWsFfkQgLyBDUd9
Facebook event:
https://www.facebook.com/events/387255133635772
Any questions, please contact See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. (Külli Hansen)
-
17. November 2023
Foto autor: Maria Kilk
Esmakordselt PÖFF-i 26-aastase ajaloo jooksul toimus PÖFF Industry & Baltic Event programmi raames filmiprofessionaalidele suunatud sündmus Lõuna-Eestis, Tartus.
13.-14. novembrini toimunud Location Session Tartu üritusest võttis osa ligi 30 osalejat, sealhulgas lokatsioonijuhid, produtsendid, avaliku sektori ja regionaalsete filmifondide esindajad Eestist, Lätis ja Soomest.
Esimesel päeval osalesid külalised Tartu linna, selle eripärasemaid piirkondi, potentsiaalseid võttekohti ja filmitaristut tutvustaval FAM-tuuril. Teisel päeval toimunud seminar "Unlocking the success in location based productions" pakkus osalejatele võimaluse sissevaateks filmivõtete korraldamise põnevasse ja väljakutseid pakkuvasse maailma. Ürituse avasid Tartu loomemajanduskeskuse juht Külli Hansen ja Tartu abilinnapea Raimond Tamm. Seminaril esinesid rahvusvaheliselt tunnustatud eksperdid, sealhulgas Film Estonia juht Nele Paves ning Vilnius Film Commission juht Jurate Pazikaite. Peaesineja oli UK-s resideeruv lokatsioonide juht EJ Richards, kelle mitmekülgne karjäär on kestnud peaaegu kolm aastakümmet, mille kestel ta on töötanud erinevate filmiprojektidega, alates Briti sõltumatutest filmidest kuni Hollywoodi kassahittideni (Infinite, The Conjuring, The Aeronauts).
EJ Richards’i poolt jagatud kogemus oli väga huvitav just sellest vaatenurgast, kuidas juhtida filmivõtteid, mis tulevad väikelinna, nagu seda on Halifax UK-S, kus on ligikaudu 104 000 elanikku ja kus filmiti osaliselt Marveli seriaali „Secret Invasion“, kus peaosas on selline staar nagu Samuel L. Jackson.
Vilniuses on filmivõtteid korraldanud sellised suurtootjad nagu HBO ja Netflix (Stranger things, Chernobyl), seega oli Jurate Pazikaite jagatud kogemus keeruliste ja väljakutseid esitavate võtetega Baltimaades väga põnev ning informatiivne.
Seminar kulmineerus paneeldiskussiooniga, mis andis osalejatele võimaluse arutleda praktiliste teemade üle sujuva infovahetuse ja koostöö tähtsusest kohalikul tasandil.
“Tartu seminar oli oluline seetõttu, et selle raames said kokku nii võttepaikade juhid ja filmitegijad kui ka kohalike omavalitsuste esindajad, et rääkida väljakutsetest, mis tekivad suurte filmiprojektide toomisel linna. Seminaril toodud Suurbritannia ja Leedu kogemused näitavad, et lisaks teede sulgemise ja parkimise korraldamisega seotud teemadele, on väga oluline näiteks avalikkuse informeerimine,” jagab oma ürituse muljeid Külli Hansen, Tartu Filmifondi juht. “Kui mõne filmiprojekti raames on vaja korraldada plahvatusi, kihutada autodega läbi Supilinna või tuua peatänavatele marssima mundrit kandvaid sõjamehi, on linlastele info jagamine äärmiselt oluline. Teiste riikide kogemus näitab, et kui kohalikud elanikud saavad piisavalt eelinfot filmivõtete kohta, on nad valmis taluma ajutisi ebamugavusi linnaruumis, kuid on hiljem uhked oma linna üle, kui see on mõne tuntud filmi või seriaali võttepaigaks. Ma usun, et Tartus on vajalik potentsiaal olemas ja oleme suuremateks välisproduktsioonideks valmis.”
Location Session Tartu oli hariv ja inspiratsioonirohke sündmus, mis üksnes ei tutvustanud Tartu linna kui filmivõtete jaoks sobivat asukohta, vaid tugevdas ka linna ja Lõuna-Eesti tuntust ning positsiooni Eesti filmitööstuse maastikul.
Võttekohtade koordinaator Toomas Külaots: “Minu jaoks oli väga huvitav kuulata välismaa kolleegide tööprotsessist ja probleemilahendustest. Lisaks leidsin uusi häid kontakte ning oluline oli ka lõbus suhtlus vanade kolleegidega. Ja lisaks oli endal tartlasena äärmiselt meeldiv vaadata, et kohalik filmifond on nii aktiivne ja südamega tegutsev, sest Tartul ja selle ümbrusel on väga palju pakkuda filmitegijatele.”
Ürituse peakorraldajateks olid Tartu Filmifond ja PÖFF. Partneriteks Viru Filmifond, Film Estonia, LMGI ja PÖFF Tartu. Üritust kaasrahastatakse Eesti EL välispiiri programmist.
Sündmuse koduleht:
Fotogalerii (autor Maria Kilk).
-
03. November 2023
Foto autor Maria Kilk.
Alates 26. oktoobrist on Tartus kohvik-restoranis Spargel, mis asub Kalevi tänaval, avatud tunnustatud nahadisaineri Tiina Androni näitus “Kuju saanud mõtted”.
Näituselt leiab autori erinevavaid töid, sealhulgas materjalide taaskasutusprojektide jäädvustusi. Kunstnikku on alati köitnud esemete korduvkasutamine ja uuele ringile aitamine.
“Vormide ja värvidega mäng on mind alati paelunud, andes vabaduse katsetada oma loomingus erinevate geomeetriliste kujunditega. Ideid, nagu ikka, on sageli rohkem kui lõpliku kuju saanud mõtteid. Algmõte, edasiarendused, maketeerimised ning prototüüpimised vormuvad lõpuks erinevateks esemeteks,” selgitab Andron väljapaneku ülesehitust ja ideed.
Teoste kaasautoriteks on fotograafid Are Tralla, Heikki Leis, Madis Palm, Maria Kilk, Rene Türk, Signe Milkov, Simo Reinvald ja Tartu Kunstikoolist Keit Käsnar ja Olya Dmitrijeva.
“Vaadates näituse jaoks varem tehtud pilte oma erinevatest töödest ja projektidest, tundsin, et need on küll minu loodud esemed, aga edasise pildikeele ning hetkeemotsiooni autorid on olnud fotograafid, kellega mul olnud tore koostööd teha.”
Tiina Andron on pika ettevõtluskogemusega nahadisainer, kes lisaks disaineritööle juhendab Kõrgemas Kunstikoolis Pallas nahadisaini tudengeid, juhib Tartu LMK disainipoodi HOPP DISAIN ning on mitmete disainiürituste eestvedaja. Tiina on ANDRON kaubamärgi asutaja ja looja. Tema disainitud kollektsioonide aksessuaarid on kodu leidnud eri maailma otstes. Kunstniku stuudio asub Tartus Antoniuse õues, Lutsu 5 aadressil.
Näitus jääb avatuks 26. jaanuarini.
-
26. Oktoober 2023
Loe uudiskirja SIIT!
-
26. Oktoober 2023
Tartu filmifond ja Viru filmifond astusid olulise sammu Eesti ja Leedu filmi- ja turismisektori vaheliste suhete tugevdamiseks külastades 11. - 13. oktoobrini Vilniust ning sealseid kolleege Vilnius Film Office’st ning Go Vilnius’est.
Uuriti ja kuulati, kuidas on Leedu pealinnast saanud Baltikumi ligitõmbavaim sihtkoht filmitegijatele üle kogu maailma. Vilniuses on viimastel aastatel toodetud mitmeid tuntud sarju, nagu näiteks: "Tšernobõl" (2019, HBO seriaal) , "Sõda ja Rahu" (2016, BBC ajalooline draamasari), "Stranger Things" (alates 2016, Netflixi seriaali 4.hooaeg), "Katariina Suur" (2019, HBO draamasari).
Signe Somelar- Erikson, Tartu filmifond: "See reis oli väga inspireeriv. Nähes Vilniuse pühendumust linna kui filmitootmise sihtkoha arendamisel, saime kinnitust, et rahvusvaheliste filmiprojektide regiooni toomine on küll töömahukas, aga võimalik!".
Külastati ka Vilniuse suurimat filmistuudiot ning atraktiivsemaid võttepaiku, samuti kohtuti Go Vilnius meeskonnaga, kes teevad suurepärast tööd, et turundada Vilniust kui omalaadset ja põnevat sihtkohta turistidele, investoritele, aga ka uutele elanikele.
Visiidil osalejate jaoks oli see kohtumine suurepärane võimalus mitte ainult tutvuda naaberriigi filmi- ja turismisektoriga, vaid ka luua kontakte, millest võivad tulevikus sündida uued rahvusvahelised koostööprojektid!
Juba 14. novembril räägib Vilnius Film Offic’e juht Jurate Pazikaite Tartus toimuval rahvusvahelisel lokatsiooniseminaril Vilniuse kogemusest mahukate ja keeruliste filmivõtega.
Seminarile registreerumine on avatud kuni 01.11.2023: https://locationsessiontartu.ee/.
Vilniuse õppereisi ja lokatsiooniseminari toimumist kaasrahastab Eesti EU välispiiri programm, https://www.estoniarussia.eu/.
-
26. Oktoober 2023
(Kaader German Golubi filmist "Mu kallid laibad".
Tartu Filmifond avab taotlusvooru filmiprojektide rahastamiseks ning esmakordselt saavad filmitegijad taotleda toetuseid ka filmide tootmiseks Lõuna-Eesti viies maakonnas. Tartu Filmifondi kaudu rahastatakse voorus lisaks Tartu ja Tartumaale ka Jõgeva, Võru, Põlva ja Valgamaal teostatud kulusid. Taotluste esitamise tähtaeg on 1. detsember. Voorust toetatakse lühifilmide ja dokumentaalfilmide tootmisega seotud kulusid, kusjuures tagasimaksetel põhinevat toetust on võimalik taotleda kuni 30% tehtud kuludele.
Tartu filmifondi projektijuht Signe Somelar-Erikson: “Käesolevas voorus kutsume toetust taotlema üksnes lühi- ja dokumentaalfilmide loojaid mitmel põhjusel: vooru eelarvemahu tõttu kasutame seekord vahendeid suunatumalt, soovime rohkem esile tuua kohalikke lugusid, keskenduda kohalikele teemadele ja inimestele, aga samuti anda filmitegijatele läbi lühifilmide toetamise täiendava võimaluse eksperimenteerimiseks ja uute ideede proovimiseks, mis võivad hiljem kaasa tuua täispikkade filmiprojektide arendamise.”
2015. aastast tegutseva Tartu Filmifondi eesmärgiks on edendada Tartu linna ja Lõuna-Eesti maakondade ettevõtluse arengut, toetades professionaalsete audiovisuaalsete teoste tootmist. Kaheksa tegevusaasta jooksul on Tartu filmifond panustanud juba 35 filmi valmimisse. Iga toetatud film rikastab oma unikaalsel moel Eesti filmivaldkonda ning tutvustab Tartus ja Lõuna- Eestis tegutsevaid filmiloojaid läbi erinevate ekraanilugude. Tartu Filmifond on toetanud selliseid auhinnatud ja tunnustatud linateoseid nagu Anna Hintsi dokumentaalfilm “Savvusanna sõsarad”, German Golubi lühifilmi “Mu kallid laibad”, Joosep Matjuse dokumentaalfilmi “Tuulte tahutud maa” ja paljusid rahvusvahelisi koostööfilme, nagu Henrik Ruben Genzi “Erna on sõjas” ja Margus Paju “O2”.
Täpsema info taotlemistingimuste kohta leiab kodulehelt tartufilmfund.ee.
-
19. Oktoober 2023
14. novembril toimub Tartus PÖFF Industry@Tallinn & Baltic Event raames seminar "Unlocking success in location based productions”.
Tartu filmifondi korraldatud lokatsiooniteemaline seminar leiab aset Tartu Loomemajanduskeskuses (Kalevi 17) ning selle eesmärgiks on tuua kokku lokatsiooni-ja produktsiooniprofessionaalid, filmifondide esindajad ja avaliku sektori esindajad, et rääkida Eestist kui filmimaast ning aidata erinevatel osapooltele aru saada, mida ühe filmivõtte korraldamine tähendab ning miks on sujuv koostöö edu aluseks.
Peakõnelejateks on UK-s baseeruv suurstuudiote- ja striimerite tootmiste vastutav võttekohtade juht EJ Richards, Film Estonia juht Nele Paves, Vilnius Film Office’i juht Jurate Pazikaite ja Valofirma (Helsingi) turundusjuht Anni Wessman. Paneelsessiooni modereerib Kristofer Piir. Sessiooni avab rahvusvahelise võttekohtade juhtide gildi (Location Manager’s Guild International) president John Rakich.
Sellele eelneval päeval, 13. novembril kell 13-17 on huvilistel võimalik osaleda ka Tartut kui atraktiivset võttekohta tutvustaval ringkäigul (FAM-tuur) ja peale seda õhtusel vastuvõtul Aparaaditehases.
Üritus on tasuta, kuid eelregistreerimisega kuni 1.11. Kohtade arv on piiratud.
Rohkem infot ja registreerimine:
Ürituse peakorraldajateks on Tartu Filmifond ja PÖFF. Partneriteks Viru Filmifond, Film Estonia, LMGI ja PÖFF Tartu. Üritust kaasrahastatakse Eesti EL välispiiri programmist.
-
19. Oktoober 2023
Foto autor:
18. oktoobri õhtul jagati Eesti Rahva Muuseumis toimunud galaõhtul auhindu Tartu parimatele ettevõtjatele. Konkursi “Tartu parim ettevõtja 2023” tulemused selgitati välja eelneva majandusaasta tulemuste põhjal.
Tartu Loomemajanduskeskuse edukaim ettevõtjaks valiti seekord Liis Tiisvelti ettevõte iLLIMOR, kes on ka Tartu 2024 eksklusiivse jätkusuutliku moe erikollektsiooni looja.
Palju õnne kõigile!
Loe lähemalt SIIT!
-
26. September 2023
Loomeka Lood podcastis on külas Mari Niitra ja Mikk Kirikal, kes loovad Juhan Liivi Muuseumi välialale 2024. aasta suveks Juhan Liivi meelemaastikke. Mida see täpselt endast kujutab? Sellest meie inkubantide Mari ja Mikuga saates juttu tulebki.
Juhan Liivist on kuulnud kõik, kuid vähesed teavad, et ta oli Eesti esimesi ökomehi. Meelemaastikud annavad inimestele võimaluse korrastada oma meeli looduses viibides - nõnda nagu seda eneseteraapiana kasutas ka Liiv ise. Muudame luuletaja elu ja loomingu erinevate meeltega tajutavaks ja teeme Liivi Muuseumi välialast Juhan Liivi meelemaastikud, kus iga soovija saab rännata ruumis ja iseendas. Näiteks tühja välja vaatamise poodium, mesipuu-helivõimendi, vabarnavõpsik, kunstiobjektid, üle metsa vaatamise torn jne.
Juhan Liivi Meelemaastike meeskonda kuuluvad Mari Niitra, Kadi Kivilo, Tanar Kirs, Mikk Kirikal Liivi Muuseumist ja Artur Kuus (Makett OÜ).
Saatejuht Katrin Tegova, heli Jaanus Kaasik.
-
26. September 2023
Foto autor: Andres Keil
21. ja 22. septembril toimus Tartus esimest korda Paranduskeldris Kingidisaini häkaton, mida korraldasid Tartu Loomemajanduskeskus ja Tartu Ärinõuandla.
Osalejaid oli kokku häkatonil ligi 50, inspiratsioonikõnelejatena astusid üles Anne Rudanovski, Juta Vallikivi ja Andres Kuusik. Mentoritena olid osalejaid juhendamas Liis Tiisvelt, Juta Vallikivi, Tiina Andron, Olger Lehtsaar, Maili Kallaste, Karl Viiol ja Külli Hansen.
Häkatoni eesmärgiks oli luua disainkingitusi, mis on valminud keskkonnasõbralikult ja taaskasutust propageerivalt. Osalejatel oli võimalus kohapeal kasutada erinevaid materjale ja töövahendeid ning teha valmis toote prototüüp. Häkatoni materjalid toodi Tartu linna ja maakonna ettevõtetest: Lasita Maja, A. Le Coq, Eesti Keskkonnateenused, Conectra, Irontec, Doordec, Trükikoda Paar, Salibar, Roosimari sisustusstuudio ja Tartu Akadeemiline Tenniseklubi.
Häkatonil jagati ka auhindu. Tartu linna ettevõtluse arengu osakond saadab sTARTUp Dayle osalema nutika tiimi Tartu Ülikooli muuseumist, kes arendas põnevat toodet Hullu teadlase sarja. Tartu Ärinõuandla pääse alustava ettevõtja kursusele läks Tartu linna tiimi esindajale. Tartu 2024 auhinnaga premeeriti ettevõtet Bibix, kes tootis häkatoni jooksul uue firmapusa prototüübi. Paranduskeldri auhinna - üritus Paranduskeldri ruumides - pälvis Tartu Akadeemilise tenniseklubi tiim, kes suutis lühikese ajaga välja töötada palju praktilise väärtusega kingitusi kasutatud tennisepallidest. A. Le Coqi smuutikastide auhinnad said tiimid, mis esindasid Tartu Kunstikooli, Tartu linna ja ettevõtet Turnit. Tartu Loomemajanduskeskus andis välja koostööauhinna meenete ühiseks väljatöötamiseks ettevõttele SEIK.
Tartu Loomemajanduskeskuse juht Külli Hansen: “Kingidisaini häkaton läks täielikult korda ja selle tulemusena tekkis meile palju väga huvitavaid prototüüpe. Mind inspireerisid väga ka häkatoni esinejad Anne Rudanovski ja Andres Kuusik, kes toonitasid üsna sama sõnumit: Kingituse kui toote loomine erineb tavalisest tootest ja seal ei saa arvestada ainult kliendi vajadustega. Kingitus võib olla ka ebapraktiline, kuid sellel peaks sel juhul olema muud väärtused - ta peab kandma kohalikku omapära, jutustama lugu, ja mis kõige olulisem, tulema südamest. Juta Vallikivi pani kuulajaid mõtlema vastutuse üle, mida iga toote looja peaks tundma ja toonitas, et ka taaskasutusmaterjalidest on võimalik toota prügi. Häkatoni tulemusena valmisid enamasti tõesti väga praktilised ja kasutatavad ning vajalikud asjad, mis olid unikaalsed ning samas seotud ka emotsionaalsete lugudega."
Häkatoni rahastati projektiga “Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks“ Euroopa Regionaalarengu Fondist.
-
18. September 2023
Tartus algasid režissöör Jaak Kilmi uue kodumaise mängufilmi võtted – ajalooline põnevik „Vari“ räägib Juhan Liivi elust ootamatust vaatenurgast, kus skisofreenia all kannataval poeedil tuleb ootamatult toime tulla mõrvauurijana ja riskida tõe nimel oma eluga. Filmi stsenaariumi autor on Indrek Hargla, Juhan Liivi rollis astub üles Pääru Oja.
-
14. September 2023
Loe uudiskirja SIIT!
-
14. September 2023
Kuula saadet SIIT!
Loomeka lood: Ardo Ran Varres
Räägime Ardo Raniga, miks ta valis näitleja tee asemel helilooja ameti ning mis teda inspireerib filmi- ja seriaalimuusikat tegema. Juttu tuleb ka ettevõtjaks olemisest, töötamise ja vaba aja tasakaalu otsimisest. Ardo Ran on Tartu Loomemajanduskeskuse vilistlane.Ta on loonud muusikat sellistele filmidele nagu "Elavad pildid" (rež. Hardi Volmer), "Üks mu sõber" (rež. Mart Kivastik), "Disko ja tuumasõda" (rež. Jaak Kilmi), "Gorikaturist" (rež. Raimo Jõerand) ning tuntud seriaalidele nagu "Kättemaksukontor", "Tuulepealne maa" jm.
Saatejuht Katrin Tegova, heli Jaanus Kaasik
-
13. September 2023
Foto Maria Kilk
7. septembril jagas Tartu Loomemajanduskeskus "Siilid ämbris" peol loovsiile oma inkubantidele 2022. aasta tegevuse eest ning välja anti ka parima ämbriloo ehk naljaka ebaõnnestumise loo eest Kuldne Ämber.
Aasta ettevõtteks valiti Köömen MTÜ ja Dan Prits. Köömen tegi 2022. aastal LMK inkubantidest suurima müügitulemuse. Köömen on erinevate kultuuride miksija ja ühendaja, kes teeb seda igapäevaselt Tartu südalinna väikses kohvikus Küütri tn 2 (minge kindlasti proovima!) Tänu Köömenile saavad tartlased maitsta idamaiseid autentseid hõrgutisi, mis valminud Süüria, Palestiina, Ukraina jt kokkade poolt.
Aasta uustulnuk 2022 on BIBIX OÜ ja Airi Saago. Bibix tegi suurima käive 2022. aastal ning on loonud 5 püsivat töökohta enda ettevõttes. Vaatamata sellele, et Airi valdab ise igat töölõiku oma ettevõttes, on ta just viimase aastaga arendanud endas juhioskusi ja tegeleb igapäevaselt tootmisprotsessi efektiivsemaks muutmisega.
Aasta eksportija loovsiili pälvis Scopus Studio ja Kirke Leinatamm. Kirke on mitmekülgne ja andekas loomeettevõtja, kellel mõttes ja käsil mitmeid uusi algatusi. LMK inkubandid said Kirkega koostöös näidata oma moekunsti digilahendusi selle aasta märtsis sTARTUp Day-l. Valdav osa töödest toimub aga Eestist väljaspool ja seetõttu on ka Kirke ettevõte Scopus Studio 2022. aasta müügitulu 90% ulatuses eksportkäive.
Aasta tegu 2022 on Mairit Paluvee ning Ateljee Mandil muusikalavastuse "Lotte ja vana õunapuu saladus" kostüümide valmistamise, etenduse teenindamise ja kogu kostüümiala projekti juhtimise eest. Lisaks etendus sTARTUp Dayl augustis 2022 Tartu Loomemajanduskeskuse poolt tellitud ühekordne lavashow "Uued perspektiivid: lavashow kasutatud kostüümide taaselustamiseks". Show oli loodud spetsiaalselt festivali jaoks ning juhindus soovist anda taaskasutuse kaudu uus elu kostüümidele, mis said esialgu loodud Mairiti poolt täiesti teise konteksti ja eesmärgi jaoks. Karakterid, keda näha sai sTARTUp Day pealaval, olid kõrvaltegelased muusikalavastuses “Lotte ja vana õunapuu saladus”.
Aasta siiliks (kes kõiki tagant torgib ja motiveerib) valiti LMK konsultant Juta Kuhlberg, kes on läbi aastate meie inkubantidele toeks olnud ning alati väärt nõu ja jõuga ettevõtteid toetanud.
Kuldse Ämbri pälvis AudioCat tiim hullumeelse ja absurdse loo eest, kuidas raha võib inimesed ja head kolleegid täiesti pöördesse ja tülli ajada.
-
12. September 2023
Foto autor Mana Kaasik
Kingidisaini häkatonil valmivad keskkonnasõbralikud meened
21. - 22. septembril korraldavad Tartu Loomemajanduskeskus ja Tartu Ärinõuandla kingidisaini häkatoni, mille eesmärk on töötada välja disainkingitusi, mis on valminud keskkonnasõbralikult ja taaskasutust propageerivalt. Häkatonile on oodatud nii organisatsioonid, mis vajavad fännikaupa ja kingitusi, kui ka disainerid, kes soovivad välja töötada uusi ideid firmakingitusteks. Ka kõik tudengid ning jätkusuutliku maailmavaatega inimesed võivad tulla kohale pakkudes välja enda ideid või liitudes tekkivate tiimidega.
Häkatoni üks eesmärke on kasutada toodete ja disainkingituste loomisel taaskasutusmaterjale ja tootmises tekkivaid materjalijääke, olulisteks märksõnadeks on ringmajandus ja sotsiaalne vastutustundlikkus.
Tartu Loomemajanduskeskuse juht Külli Hansen: “Soovime häkatoniga tuua kokku erinevad huvipooled - kingituste vajajad ja disainerid - et luua tooteid, millel on praktiline väärtus. Me ei taha toota juurde asju, mis jäävad riiulile seisma, pigem otsime ideid, kuidas saame aidata disaineritel luua midagi niisugust, mida ettevõtted või turistid väärtustavad. Lisaks uurime, kas disainkingitusi või firmastiili saab luua kasutades materjalijääke ning kombineerides omavahel erinevaid materjale. Läheneme sellele väljakutsele loominguliselt püüdes nautida tööprotsessi ja kutsume endaga liituma kõiki sarnaselt mõtlevaid inimesi,”
Häkaton toimub Tartu Paranduskeldris, kus osalejatel on võimalus kasutada erinevaid materjale ja töövahendeid ning teha valmis toote prototüüp. Kohapeal on tiime toetamas meistrid ja juhendajad, kes aitavad esmased tootenäidised valmis teha. Lisaks on häkatoni poolt tuge pakkumas erinevad mentorid, nende hulgas rõivabrändi iLLIMOR juht ja KIUD Packaging asutaja Liis Tiisvelt, HOPP Disain poe juht, disainer ja lektor Tiina Andron, Tartu Kunstikooli üldkunstiainete õpetaja, tiimicoachi ja mentorina tegutsev Helen Bunder ning Tartu Kunstikooli loomeettevõtluse, ringdisaini, disainmõtlemise, tiimitöö ja brändingu coach Juta Vallikivi, jpt.
Inspiratsiooniesinejatena panevad mõtted liikuma Andres Kuusik, Anne Rudanovski ja Juta Vallikivi. Andres Kuusik on Tartu Ülikooli majandusteaduskonna turunduse õppetooli juhataja ja õppejõud, kes vaatleb tarbijakäitumist kingidisaini vaatepunktist. Anne Rudanovski on Kõrgema Kunstikooli Pallas professor, skulptor ja õppejõud, Paberimuuseumi asutaja ning juht. Häkatonil tutvustab ta paberit kui universaalset ja väga erinevate kasutusvõimalustega materjali.
Valminud toodete prototüüpe esitletakse žüriile. Häkaton on kõigile tasuta, kuid osalemiseks on oluline registreeruda. Valminud toodetele on välja pannud auhinnad Tartu Linnavalitsuse ettevõtluse arengu osakond, Tartu Loomemajanduskeskus, Tartu Filmifond ja Tartu Ärinõuandla jt. Eriauhinnad A. Le Coqilt.
Registreerimine on avatud 17. septembrini.
Registreerimisvorm:
https://forms.gle/
Häkaton on rahastatud Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondist ja Euroopa Liidu Loov Euroopa Programmist.
Loe lähemalt ja tutvu ajakavaga:
https://loovtartu.ee/lmk/projektid/15-tartu-loomemajanduskeskus/projektid/683-kingidisaini-haekaton
-
22. August 2023
Foto autorlus: Alisa Vasina
Galeriide ööl, 25. augustil kell 18 avatakse Tartus Aparaaditehases Redwalli koridorigaleriis Alisa Vasina näitus “Kunst on moes”.
Alisa Vasina avab oma loomingu telgitagused, kus kunst on viidud traditsioonilisest lõuendi piiridest välja ja muudetud kantavaks. See näitus kõneleb loo sellest, kuidas joonistustest sünnib kantav kunst, inspireerides meid nägema kunsti kõikjal enda ümber, mitte ainult lõuendil, vaid ka väljaspool pildiraame.
“Oma teekonnal olen jõudnud järeldusele, et elu on kui lõuend, mida iga inimene täidab enda valitud värvidega, maalides isiklikku lugu,” kommenteerib kunstnik Alisa Vasina enda näituse loomisprotsessi.
Näituse ekspositsioonis saab näha raamitud illustratsioone, mis toimivad kunstniku töö protsessi alguspunktina. Traditsioonilisele illustratsioonile järgneb digiprindi tekkimise protsess, mis võimaldab kunstil jõuda erinevatele pindadele ja materjalidele.
Alisa Vasina: “Läbi erinevate etappide sünnib kantav kunstiteos, mis ärkab ellu rõivaste ja aksessuaaride näol. Kunstniku looming ei piirdu ainult galerii seintega, vaid saab osaks inimeste igapäevaelust - kunst tuleb naha ligi, sõna otseses mõttes. Iga rõivatükk on eraldi kujundatud, tagades selle unikaalsuse ja erinevuse. Need on loodud silmapaistvatele isiksustele, kes hindavad värvide sära ja soovivad eristuda massist.”
Kunstnik ammutab inspiratsiooni linnadžungli stiilsetest isiksustest, kes inspireerivad teda looma julget ja väljendusrikast kantavat kunsti just nende jaoks. Näituse keskmes on kunstniku armastus looduse vastu, mis on tema teine inspiratsiooni allikas. Kunstniku maalid ja tööprotsess on otseselt seotud looduse sümbolitega - nii loomade kui ka taimede omadega. Tema kujundused kannavad endas looduse ilu ja jõudu. Näituse maagia avab uksed kunstniku loomingulisse maailma, kus loodus ja linnadžungel kohtuvad harmoonilises kompositsioonis ning kus stiil muutub kunstiteoseks.
Alisa Vasina on Tartu maalikunstnik, kelle loomingule jäid lõuendi piirid liiga kitsaks ning praegu võib tema teoseid kohata peamiselt moekunsti näol. Kunstnik sündis Tartus 1992. aastal. Tema kunstiõpingud algasid aastal 2002 Tartu Lastekunstikoolis. Kümneaastase Alisa ees avanes maailm täis värve ja eneseväljenduse võimalusi. Sellest ajast peale on ta pühendunud loomingule. Kutseõppe sai Alisa Tartu Kunstikooli dekoraator-stilisti erialal aastatel 2008-2012. Seejärel omandas rakenduskõrghariduse 2016. aastal Tartu Kõrgemas Kunstikoolis maalingute osakonnas disaini suunal. Ta on Tartu Kunstnike Liidu liige alates 2019. aastast. Kunstimaailm on talle õpetanud julgust ja loovust, millest tulenevalt kasutab ta oma loomingus erksaid värve ja väljendusrikkaid motiive. Hetkel on Alisa ka oma kahe loomeettevõttega, Alisa Vasina ja Spirimal, Tartu Loomemajanduskeskuse inkubatsioonis.
Üritus Facebookis.
-
22. August 2023
Foto autor: Maria Kilk
Tartu Filmifond võõrustas 19.-20. augustini USA, Kanada, Saksamaa ja Suurbritannia lokatsioonide juhte, kes on aidanud otsida võttepaiku niisugustele A klassi filmidele nagu “Tenet”, “Mission Impossible”, “Düün”, “Star Trek” jt. Oma reisil kolmes Balti riigis fotografeerisid lokatsioonide juhid erinevaid potentsiaalseid lokatsioone ja kohtusid kohalike filmiprofessionaalidega. Lõuna-Eesti marsruut kulges läbi Valga, Karula, Võru, Obinitsa, Mooste, Tartu ning Peipsiveere. Tartu linnas tutvusid külalised Eesti Rahva Muuseumiga, Rahvusarhiiviga, Tartu Ülikooli ajalooliste hoonetega kesklinnas ning õppehoonetega Veeriku linnaosas, aga ka Supilinna puitarhitektuuriga ning elamurajoonidega Annelinnas.
20. augustil viisid lokatsioonijuhid Tartu Ülikooli valges saalis läbi paneelseminari, kus jagasid oma kogemusi töös lokatsioonidega ning mahukate filmiprojektidega.
Siinsetele filmitegijatele olid kogemusi jagamas: Klaus Darrelmann, kelle projektide hulka kuuluvad nt „Tenet“, "The Grand Budapest Hotel", "The Hunger Games: Mockingjay - Part 2" ja "Red Sparrow”, rahvusvahelise võttepaikade juhtide gildi (Locations Manager Guild International) president John Rakich, kes on töötanud selliste mängufilmide ja teleprojektide juures nagu "American Gods", "Pixels", "Hemlock Grove" ja "Shadowhunters”, Becky Brake, kelle portfelli kuuluvad kassahitid nagu "Star Trek", "Mission Impossible", "Godzilla: King of the Monsters", "Tomorrowland", "Guardians of the Galaxy" jpt, Markus Bensch, kes on edukalt töötanud nt Steven Spielbergi filmiga "Bridge of Spies", Lori Balton, kes on töötanud selliste tuntud filmide juures nagu "Argo", "Heat", "Geisha memuaarid", "Seabiscuit", "Kariibi mere piraadid" , "There Will be Blood" , "Inception” ning Emma Jane Richards, kes on otsinud lokatsioone filmidele "Wonder Woman", "The Conjuring", "Infinite”.
Filmi “Tenet” Euroopa vōttepaikade eest vastutanud Klaus Darrelmann imetles Tartu linna mitmekesisust: ühelt poolt on siin autentsed puitarhitektuuriga linnaosad, kust võib veel leida ehedat atmosfääri ajalooliste filmide tarbeks, teisalt on muljetavaldav ülikooli hoonete kompleks vanalinnas ja Toomemäel, aga samuti kaasaegsed õppe- ja teadushooned: Rahvusarhiiv, Physium, Chemicum. Väga huvipakkuvad olid ka sotsialistlikku arhitektuuripärandit esindavad paneelelamurajoonid Annelinnas.
Seminaril osalejad said olulisi juhiseid ja näpunäiteid selle kohta, kuidas teha kaastööd välisproduktsioonidega ja millised on suurfilmide võttepaikade juhtide vajadused.
Tartu Filmifondi juht Külli Hansen: “Filmimaailma tippekspertide võõrustamine oli Tartu Filmifondi ja kogu seda reisi ette valmistanud meeskonna jaoks mitmekülgselt inspireeriv. Meil avanes võimalus piiluda Hollywoodi filmide telgitagustesse ja mõista, kuidas toimub töö võttepaikade otsingul ning mida peame omalt poolt pakkuma, et vastata ootustele ja vajadustele, mis suurtel filmidel regiooni tulles on. Külaliste professionaalsus paistis välja igal sammul - alates väga eriilmelistest fotodest, mida tehti Lõuna-Eestist ja Tartust, kuni oma kogemuste ja teadmiste avatud jagamiseni Eesti võttepaikade juhtidele. Edasine koostöö Hollywoodi filmieksperitedega on täiesti võimalik, kuid me ei esindada nii suurte projektide puhul mitte ainult Lõuna-Eestit, vaid kogu Eestit ja Baltikumi. Mul on hea meel, et selle projekti kaudu tihendasime sidemeid ühelt poolt Viru Filmifondi, Eesti Filmi Instituudi ja teiselt poolt ka Läti ning Leedu filmiorganisatsioonidega - oleme nüüd loomas üksteist toetavat võrgustikku.”
Pärast tutvumist Lõuna- Eesti ja Tartu linnaga külastasid võttepaikade juhid ka Ida-Virumaad ja Tallinna. Eesti tuur toimus koostöös Viru Filmifondi ja Eesti Filmi Instituudiga. Suureks abiks programmi kokkupanemisel olid lokatsioonijuht Kristofer Piir ning filmirežissöör Moonika Siimets. Lokatsioonidega tutvumise reis toimus projekti “Film Cluster South” raames, mida kaasrahastab Euroopa Liit Euroopa naabrusinstrumendi programmi raames.
Loe lähemalt projekti kohta siit.
-
17. August 2023
Loe uudiskirja SIIT
-
09. August 2023
Tartu Loomemajanduskeskus osaleb noorte naiste ettevõtlikkust arendavas projektis“WE C Business”, mille eesmärgiks on pakkuda noortele naistele võimalust end ettevõtluse vallas arendada. Tegemist on Rootsi, Läti ja Eesti koostööprojektiga.
“WE C Business” on ajendatud uuringutest, mis näitavad jätkuvalt naiste vähest kaasatust ettevõtlusesse. Et seda trendi muuta, korraldatakse projekti raames 18 - 25-aastastele naistele ettevõtlikkust ja juhtimisoskusi arendavaid veebikoolitusi. Projekti tegevustega julgustatakse oma ideid juba varases faasis testima ja nägema ettevõtluses võimalusi oma ideede realiseerimiseks ning äri alustamiseks, lisaks toetab ettevõtmine rahvusvahelise võrgustiku tekkimist, mis annab tuleviku ettevõtjatele eelised oma äri laiendamiseks naaberriikidesse ja laiemalt maailma.
Projekt on jagatud kolmeks osaks, iga tsükkel sisaldab töötubasid, mentorlust ja võrgustikukoostööd 75 naisettevõtjale (25 osalejat igast riigist). Projekti kolmeaastase kestvuse jooksul saab võimaluse koolitustel ja inspiratsioonireisidel osalemiseks kolm lendu noori naisi.
Esimene tsükkel, mis noorte jaoks kestab 2023. aasta oktoobrist 2024. aasta aprillini, algab avaüritusega Rootsis ja lõpeb ühise külaskäiguga Lätti. Silmast-silma kohtumiste vahel avaneb noortel naistel võimalus teha oma valik 12 põneva ärivaldkonna veebikoolituse seast, saada tuge mentoritelt ja osaleda võrgustikukohtumistel. Koolitusel luuakse keskkond, kus noored alustavad naisettevõtjad saavad uusi teadmisi rahvusvahelisest ärist ning loovad kontakte ja vahetavad ideid teiste Eesti, Rootsi ja Läti noorte ettevõtlushuviliste naistega.
Rohkem infot sites.google.com/view/wecbusiness/home ja projekti Facebooki lehel.
Registreerumine: https://forms.gle/zocspT6CFjcmcMCn6
Projekti juhtpartner on STARTcentrum Social Impact (Rootsi) ning teised partnerid Tartu Loomemajanduskeskus (Eesti) ja Impact Hub (Läti).
Projekti kaasrahastaja on Kesk-Läänemere programm ( https://centralbaltic.eu/).
Kontakt:
Mari Peetsalu,
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
-
02. August 2023
21. septembril 16-21
22. septembril kell 10-18
Tartus Paranduskeldris (Kastani tn 42).
Kas oled huvitatud praktiliste kingituste loomisest turistidele, ainulaadse fännikauba kujundamisest oma ettevõttele või uute toodete loomisest? Kingidisaini häkaton on sinu jaoks ideaalne võimalus.
21. - 22. septembril korraldavad Tartu Loomemajanduskeskus ja Tartu Ärinõuandla kingidisaini häkatoni, mille eesmärk on töötada välja disainkingitusi, mis on valminud keskkonnasõbralikult ja taaskasutust propageerivalt. Osalejatel on võimalus kohapeal kasutada erinevaid materjale ja töövahendeid ning teha valmis toote prototüüp.
Häkaton toimub Tartu Aparaaditehases asuvas Paranduskeldris ja selle raames saavad osalejad meistrite ja juhendajate käe all prototüübid ise valmis teha. Lisaks on häkatoni poolt tuge pakkumas erinevad mentorid ja inspiratsiooniesinejad.
Külalisesinejad:
Anne Rudanovski, Kõrgema Kunstikooli Pallas professor, skulptor ja õppejõud, Paberimuuseumi asutaja ning juht.
Andres Kuusik, Tartu Ülikooli majandusteaduskonna turunduse professor ja TÜ neuroturunduse labori ellukutsuja.
Juta Vallikivi, Tartu Kunstikooli arendusprojektide juht ja tiimicoach.
Mentorid:
Liis Tiisvelt, Helen Bunder, Juta Vallikivi, Tiina Andron, Olger Lehtsaar, Maili Kallaste, Karl Viiol ja Külli Hansen.
Valminud toodetele on välja pannud auhinnad Tartu Linnavalitsuse ettevõtluse arengu osakond, Tartu Loomemajanduskeskus, Tartu Filmifond, Tartu Ärinõuandla, A.Le Coq jt.
Rohkem infot häkatoni kohta saab: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. ja tel. 5101819
Registreeru häkatonile kuni 17. septembrini siin:
https://forms.gle/kWwmGNkfEE6Gfsxn6
Häkaton on rahastatud Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondist ja Euroopa Liidu Loov Euroopa Programmist.
AJAKAVA
21.09 kell 16-21
15:45 Kogunemine ja registreerumine
16.00-16:15 Avasõnad korraldajatelt. Häkatoni idee tutvustus.
16:15-16:45 Inspiratsiooniesineja: Anne Rudanovski, Kõrgema Kunstikooli Pallas professor
16:45-17:30 Häkatoni tiimide loomine ja ideede tutvustamine
17:30 Toekam kohvi- ja suupistetepaus
18:00-18:20 Paranduskeldri masinate ja materjalide tutvustus
18:20-19:30 Ideede arendus mentorite nõustamisel
19:30 Energiapaus
20:00-20:30 Ideede esitlused ja päeva kokkuvõte
20:30-21:00 Vaba aeg tööks Paranduskeldris
22.09 kell 10-18
9:45 Hommikukohvi ja suupisted
10:00-10:20 Päeva avamine ja inspiratsiooniesineja: Andres Kuusik, Tartu Ülikooli majandusteaduskonna turunduse professor
10:20-12:00 Toodete arendus koos mentoritega
12:00 Lõuna
12:30-13:00 Inspiratsiooniesineja: Juta Vallikivi, Tartu Kunstikooli arendusprojektide juht ja tiimicoach.
13:00 Töö jätkub, prototüüpide loomine mentorite nõustamisel
17:00-17:30 Toodete esitlused ja üllatusesineja
17:30-17:45 Auhindade väljaandmine
17:45-18:00 Ühine pildistamine ja pidulik lõpp
-
20. Juuli 2023
Tartu loomemajanduskeskuse eestvedamisel algas 1. juulist projekt „Film Cluster South“. Järgneva poole aasta jooksul viiakse ellu rida tegevusi Lõuna-Eesti kui filmiregiooni tuntuse, avatuse ja regioonisisese koostöö parandamiseks ja arendamiseks.
Projekti raames luuakse Tartu Filmifondile uus koduleht ning hakatakse koguma infot Lõuna-Eesti viie maakonna (Tartumaa, Jõgevamaa, Põlvamaa, Valgamaa ja Võrumaa) teenusepakkujate kohta. Aasta lõpuks valmib andmebaas, mis on abiks kõigile filmiloojatele, kes Lõuna-Eestisse filme tootma plaanivad tulla, infot leiab nii produktsiooni kui postproduktsiooni puudutavate teenuste kohta, aga ka näiteks majutust ja toitlustust pakkuvate ettevõtete kohta. 21. juunil allkirjastasid viie Lõuna-Eesti maakonna esindajad pidulikult koostöökokkuleppe liitumiseks Tartu Filmifondiga. Seega on Tartu Filmifond nüüd suurim Eesti regionaalne filmifond hõlmates geograafiliselt väga eripärast ja ka looduslikult mitmekülgset piirkonda.
Tartu Filmifondi projektijuht Signe Somelar-Erikson: „Eelkõige kutsume üles kõiki Lõuna-Eestis filmitootmise tugiteenustega seotud ettevõtjad andma endast meile märku aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud., et saaksime nende kontakte jagada ning tootjatele soovitada."
Plaanis on ka lokatsioonide andmebaasi loomine, loomemajanduskeskuse taristu kaasajastamine Tartus Kalevi tänav 15 ja 17 ruumides ning tutvumisreisi korraldamine USA lokatsioonide koordinaatoritele Lõuna-Eestisse ja Tartusse käesoleva aasta augustikuus.
Projekti kogumaksumus on 186 693 eurot ning projekti kaasrahastab Euroopa Liit Euroopa naabrusinstrumendi raames.
Info ja kontakt
Signe Somelar-Erikson
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
-
07. Juuli 2023
Tartu Filmifondi kevadvooru laekus kaheksa taotlust - toetada otsustati seekord viie filmi tootmist, kogusummas 60 600 eurot.
Toetuse said kaks dokumentaalfilmi: „Eesti mees“ (produtsent ja stsenarist Tushar Prakash, režissöör Anna Hints, tootja Kae Noh) ja „Vinge mutt“ (produtsent Jaak Kilmi, stsenarist ja režissöör Andres Keil, tootja Pimik). “Eesti mees” on India mehe eneseotsingutest Eestis ning laiemalt meheks olemisest ning erinevate kultuurikeskkondade kohtumisest, “Vinge mutt” räägib Otepää küngaste vahel tegutsevast tallipidajast ja treenerist Merike Markusest, kelle hoolitseda on igapäevaselt ratsahobused ja ohjata lapsed, kes nendega tegelevad ja võistlevad.
Toetati ka kahte Taska Filmi produtseeritavat täispikka mänguflilmi: “Vari” (produtsent Kristian Taska, stsenarist Indrek Hargla, režissöör Jaak Kilmi) ning „Elu ja armastus“ (produtsendid Kristian Taska ja Adeele Tähemaa, stsenarist Martin Algus, režissöör Helen Takkin). Kilmi uues filmis tegutseb Eesti kirjandusloo üks erilisemaid ja tundelisemaid figuure Juhan Liiv detektiivina, kelle lahendada on ääremaastunud Eesti külaühiskonnas robustseid mõrvalugusid. A. H. Tammsaare samanimelisel romaanil põhinev mängufilm “Elu ja armastus” viib meid ühe ootamatu armastusloo keskmesse, kus kaks Eesti kirjandusest tuntud ikoonilist tegelast, Rudolf ja Irma, elu ja armastuse järskude pööretega silmitsi seisavad. Esmakordselt täispika mängufilmina ekraanidele jõudev "Elu ja armastus" annab aegumatutele teemadele värske vaatepunkti, luues üllatavaid paralleele tänapäevase maailmaga. „Elu ja armastus" on lühifilmide ja reklaamidega auhindu võitnud režissöör Helen Takkini debüütmängufilm.
Lühimängufilmidest otsustati seekord rahastada Stellar Filmi „Saunapäeva“ (produtsent Johanna Maria Paulson, stsenaristid-režissöörid Anna Hints ja Tushar Prakash). “Saunapäev” on tõuke saanud Anna Hintsi dokumentaalfilmist “Savvusanna sõsarad”, sest siingi toimub tegevus suitsusaunas, kuid loodava mängufilmi keskmes on seekord mehed ning nende oskamatus oma tunnetega tegeleda.
Signe Somelar-Erikson, Tartu filmifondi projektijuht: "On hea meel toetada nii mitut Tartus resideeruvat filmiloojat ning lõppenud taotlusvooru projekte lugedes oli rõõm näha, et Lõuna-Eesti on jätkuvalt väga huvitavalt pildis eriilmelistes filmiprojektides dokumentaalidest mängufilmideni. Filmifondi laienemise tulemusel ja fondi toetusel loodame edaspidi veelgi laiemat Lõuna-Eesti filmitegijate ja võttepaikade kaasamist."
Toetatud filmide võttepaigad asuvad Tartu linnas, Tartu maakonnas, Võru- ja Valgamaal. Esimesi esilinastusi on oodata juba 2024. aasta alguses.
-
04. Juuli 2023
Loomeka lood saates on külas Airi Saago, kes kunagi pühendas end kübarsepa tööle, kuid nüüd on enda jaoks leidnud uue kire - õmblemise! Airil on ka täitsa oma loomeettevõte Bibix, millega juba aastaid tegutseb. Lisaks oma toodangule pakub Airi firma õmblusteenust teistele ettevõtetele: lõigete loomisest kuni valmistoodanguni välja.
BIBIX on väike kodumaine õmblusettevõte, kus luuakse glamuurseid sametkangast dressikomplekte naistele ja lastele. Klient saab ise komplekteerida meelepärased dressid valides sobiva mudeli, sameti ja voodrikanga toonid ning soovi korral ka tikandid ja kristallid. Tootmises kasutatakse kõrgkvaliteetset sametit, mis on suurepäraste omadustega. Materjal venib, kuid ei veni välja isegi pikaajalisel kasutamisel, kohandub kandja figuuriga, ei näita välja plekke ning ei kortsu. Sametil on sügav värvitoon ja luksuslik läige ning see püsib säravana ka peale mitmekordset pesu. Bibixi eesmärgiks on pakkuda rõivaid, mis muudaksid kandja kauniks, loobumata seejuures mugavusest.
Saatejuhid Katrin Tegova ja Mari Peetsalu, heli Jaanus Kaasik
Instagram
Facebook
Veebileht
Kuula saadet SIIT!
-
30. Juuni 2023
Tartus on 8. ja 9. juulil Hansalaat, kuhu seekord tuleb kokku üle 400 käsitöö, toidu, meelelahutuse ja muu laadakraami pakkujat.
Küüni tänav muutub Hansalaada ajal disainitänavaks ning aasta aega tegutsenud Tartu Loomemajanduskeskuse disainipood, mis sai värskelt uue nime HOPP Disain, tähistab Hansalaada raames ka oma esimest sünnipäeva.
HOPP disainipoe POP-UP disainialal on kohal nii Tartu disainerid kui ka kaugemalt tulnud ning Eestis juba tuntud loojad ja brändid. Küüni tänava külastaja saab suhelda disaineritega ja astuda sisse ka HOPP Disaini poodi Küüni tänav 4, mis on avatud kogu nädalavahetuse. Disainitänaval on kohal disainerid: Bibz Store, Alisa Vasina, Andron, KOOSdisain, LUMMwear, Maarja Niinemägi Jewellery, Moi, Olevus Art, Pippin Stuudio, Ubent.
Tulge Hansalaadale disaini avastama ja laske ennast inspireerida!
Külastajatel soovitatakse Hansalaadale tulla jalgsi, ühistranspordi või jalgrattaga, et vältida parkimisel tekkivaid ummikuid.
Laada tegevused toimuvad Tartu kesklinnas laupäeval kl 10 – 20 ja pühapäeval kl 10 – 16.