Sissejuhatus

Tartu Loomemajanduskeskuse eelinkubatsiooni programmi eesmärgiks on anda loomeettevõtlusega alustavatele inimestele algteadmised ettevõtlusest. Kolmekuulise kursuse käigus läbitakse koolitusprogramm, mis toimub kolmeteistkümnel korral. Lisaks kirjutab osaleja valmis äriplaani, mille jaoks saab personaalset nõustamist konsultandilt viie kontaktkorra ulatuses. Eelinkubatsiooni programm lõppeb äriplaani kaitsmisega komisjoni ees. Äriplaani kaitsnutel on võimalik liituda Tartu Loomemajanduskeskuse põhiinkubatsiooniga.

Eelinkubatsiooni programm kuulub ärinduse ja halduse õppekavarühma.

Sihtgrupp

 • Vähemalt 18-aastased Eesti kodanikud, kes soovivad alustada ettevõtlusega loomemajanduse* valdkonnas;
 • Oodatud on nii üksikisikud kui ka meeskonnad;
 • Programmi kandideerimise eelduseks on äriidee olemasolu;
 • Programmi võivad kandideerida ka juba loodud loomeettevõtted, kes soovivad oma äriideed põhjalikumalt läbi töötada ning koostada äriplaani.

*loomemajandus on majandusvaldkond, mis põhineb individuaalsel ja kollektiivsel loovusel, oskustel ja andel ning mis on võimeline looma heaolu ja töökohti läbi intellektuaalse omandi loomise ja kasutamise; loomemajanduse valdkondadeks on arhitektuur, audiovisuaalvaldkond (sh film ja video, ringhääling), disain, etenduskunstid, kirjastamine, kunst, kultuuripärand (sh muuseumid, raamatukogud, käsitöö), meelelahutustarkvara (sh mängud ja meelelahutuskeskkonnad), muusika, reklaam.

Koolituse teemad

 • Äriplaani struktuur ja idee kirjeldamine äriplaanis
 • Eesmärkide seadmine
 • Turunduse mõiste ja väärtuspakkumine
 • Sihtrühmade ja -turgude analüüs
 • Tootearendus
 • Turundus ja turundussuhtlemine
 • Brändi kontseptsiooni loomine
 • Ärikeskkond ja selle analüüs
 • Ärimudelid ja strateegiad
 • Hinnakujundus
 • Raamatupidamise alused
 • Finantsjuhtimise peamised alused
 • Finantsplaneerimine ja prognooside tegemine
 • Alustava ettevõtja toetused, ülevaade
 • Tartu Loomemajanduskeskuse ettevõtjate kogemuslood

Lisaloengud:

 • Idea Hack
 • Pitchimise ABC
 • Mentorsessioon

Eelinkubatsiooniprogrammi läbinu

 • omab põhilisi teadmisi väikeettevõtlusega alustamiseks;
 • on programmi lõpuks loonud äriplaani, millega võib küsida toetust ka Eesti Töötukassast või EASist ettevõtlusega alustamiseks;
 • liidetakse Tartu Loomemajandusekuse inkubantide ja vilistlaste võrgustikku;
 • saab äriplaani positiivsel kaitsmisel võimaluse liituda Tartu Loomemajanduskeskuse põhiinkubatsiooniga.

Meetodid

Kolme kuu jooksul (september kuni detsember) toimub 13 koolituspäeva (üks päev 4 akadeemilist tundi algusega kell 16 ja lõpuga kell 19:30) ning 3 lisaseminari, kus erinevad eksperdid ja oma valdkonna spetsialistid annavad teoreetilise ülevaate oma teemast ning kus tehakse ka iseseisvaid ja grupiharjutusi. Lisaks toimuvad personaalsed konsultatsioonid. Koolituspäevadega kaasnevad jagatavad materjalid.

Paralleelselt koolituste toimumisega tegeleb programmis osaleja oma äriplaani kirjutamisega. Poole koolitustsükli pealt toimub pitchimisõhtu, kus kõik osalejad oma äriidee hetkeseisu tutvustavad.

Iga osaleja saab eelinkubatsiooniprogrammi jooksul personaalset konsultatsiooni oma nõustaja käest viie kontaktkorra ulatuses. Nõustajateks on Tartu Loomemajanduskeskuse ettevõtlusnõustajad. Programm lõppeb äriplaanide eelkaitsmisega, kus on võimalik kuulata kõikide kursusel osalejate äriplaanide eelkaitsmist; ja kaitsmisega, kus oma äriplaani tuleb esitleda komisjonile.

Kogu programmi maht:

Tegevus

Akadeemilised tunnid

Koolitused

40

Lisaseminarid 12

Kokkusaamised nõustajaga

8

Iseseisev töö äriplaaniga

64

Äriplaanide eelkaitsmine

7

Äriplaani kaitsmine

1

KOKKU

132

Eelinkubatsiooni programmi lõpetaja, kes osaleb ainult koolitustel, saab selle kinnituseks tõendi. Programmi lõpetaja, kes lisaks koolituspäeval osalemisele esitab äriplaani ning kaitseb selle positiivselt, saab võimaluse osaleda Tartu Loomemajanduskeskuse põhiinkubatsioonis.

Nõustajad ja koolitajad

Igal programmis osalejal on oma personaalne nõustaja, kes annab kogu programmi vältel tagasisidet.

Nõustajad

Juta Kuhlberg - Tartu Loomemajanduskeskuses alustavate ettevõtete nõustajana tegutsenud üle üheksa aasta. Tal on pikaajaline kogemus eraettevõtluses, samuti on ta juhtinud erinevaid kultuuriprojekte. Juta on turunduse lektor Viljandi Kultuuriakadeemias ning tal on EKA konsultandi neljanda astme kutsetunnistus.

Karin Sepp – Tartu Loomemajanduskeskuses alustavate ettevõtete nõustaja. Samuti on Karin kogu eelinkubatsiooni programmi juht ning kontaktisikuks eelinkubantidele.

Koolitajad, kes on pikaajalised oma valdkonna eksperdid

Triin Kask (ettevõtluskeskkond; ärimudelid ja strateegiad) - Triin Kask on sariettevõtja ning TÜ ettevõtluse lektor ja majandusteaduste doktorant. Ettevõtlusalaseid koolitusi ja loenguid on ta järjepidevalt läbi viinud alates 2009. aastast. Samuti on ta omandanud rahvusvahelise juhtimistreeneri sertifikaadi (executive coaching certificate, AoEC) ning ta konsulteerib ka ettevõtete juhte.

Andres Kuusik (PhD) (turundus, hinnakujundus, tootearendus) -  Tartu Ülikooli majandusteaduskonna turunduse õppetoolis dotsent, kelle peamised kompetentsid on seotud tarbijakäitumise, kliendi lojaalsuse ja selle suunamisega. Andres Kuusiku viimaste aastate uurimisteema on neuroturundus.

Siiri Einaste (raamatupidamise alused) - Siiri Einaste on Majanduskoolituse OÜ juhataja, konsultant ja koolitaja. Siiril on töökogemus raamatupidamises, finants- ja projektijuhtimises, erinevate toetuste taotlemises ja toetustaotluste menetlemises, eksperdina tööhõiveprojektides ning mitmetes avaliku-, mittetulundus- ning erasektori koostööprojektides. Tal on 18-aastane koolitajakogemus ja nõustamiskogemus alates 1995. a.

Jaak Lepik (finantsjuhtimine ja finantsprognoosid) – Jaak Lepik on pikaajalise finantsjuhtimise kogemusega ning on oma teadmisi rakendanud nii suurtes kui ka väikestes ettevõtetes. Oskab finantsplaneerimise nõu anda erinevate valdkondade ettevõtetele. Jaak Lepiku loeng-seminarides lahendatakse mitmeid finantsülesandeid ning suurt tähelepanu pööratakse õigele hinnakujundusele.

Külalisesinejad on Eesti Töötukassa ja EASist. Samuti Tartu Loomemajanduskeskuse inkubandid, kes on varasemalt läbinud eelinkubatsiooni programmi ning nüüd tegelevad oma ettevõtte arendamisega.

Koolitustingimused

Tartu Loomemajanduskeskuse eelinkubatsiooniprogrammi koolitused toimuvad tervisekaitse nõutele vastavas ruumis Tartus Kalevi tänaval. Kogu programmi toetab äriplaani loomise keskkond aadressil www.iplanner.net. Koolitused toimuvad alati olenemata osalejate arvust. Tartu Loomemajanduskeskusel on erakorraliselt õigus muuta koolituse aega vastavalt kokkuleppele õppijatega ja lektoritega.

Lisainfo: Tartu Loomemajanduskeskuse õppetöö korraldus ja koolituskvaliteedi tagamine.

Koolituste toimumise ajad

2019. aasta eelinkubatsiooniprogrammi toimumise ajagraafik.

Eelinkubatsiooni programmi hind

Eelinkubatsiooni programmi hind on 150 € (sisaldab käibemaksu) iga osaleja kohta. Hind sisaldab koolituste läbiviimist, äriplaanide tagasisidestamist ja hindamist, äriplaanide loomise keskkonna www.iplanner.net kasutamist, personaalse nõustaja kontakttunde, koolituspäeval kohvipausi.

Eelinkubatsiooni programmis osalemise tingimused

Tartu Loomemajanduskeskus kuulutab välja konkursi loomemajanduse valdkonna äriideedele. Konkurss kuulutatakse välja keskuse kodulehel, sotsiaalmeedias.

Konkursil osalemiseks on vaja täita avaldus ning esitada nõutud lisadokumendid (dokumentide loetelu leiate avaldusest).

Tartu Loomemajanduskeskuse hindamiskomisjon valib õigeks ajaks konkursile saabunud avaldustest välja jätkusuutlikumad ideed (maksimaalselt 20), kelle esitajad kutsutakse osalema programmis ning kellega sõlmitakse eelinkubatsiooni leping.

Kogemus

2019. aastal toimub eelinkubatsiooni programm Tartu Loomemajanduskeskuses juba viieteistkümnendat korda. Eelinkubatsioonist on välja kasvanud teiste hulgas järgmised kaubamärgid: OKKA (plaadid), KHIS (vannid), LOOLOO (disainistuudio), TEENU (puidust kellad), SECO (ehted), XAOS (aksessuaarid), PIMIK (filmikompanii), FAAZ (disainistuudio), LIISA SOOLEPP (rõivad), TJORVEN KIDS (lasterõivad), KALDERA (3D efektid), TAJURUUM (maastikukujundus), STENCILIT (seinašabloonid), SCHECKMANN (jalatsid), KUUL (trendikad vabaaja rõivad), OKKA (dekoratiivsed seinapaneelid), ETNOWERK (käsitöökudumid), KÕU METALLISTUUDIO (sisustuslahendused), PSÜHHOTEEK (plaadipood)

 

 

 

Liitu eelinkubatsiooniga!
Täida taotlus, tähtaeg 15. september 2019!

Lisaküsimused: Karin Sepp, 5341 2371, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

tartu linneasregionaalarengu fond